Şanlıurfa Dini İhtisas Merkezi İlk Mezunlarını Verecek

Şanlıurfa Dini İhtisas Merkezi, ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor. Diyanet Akademisi tarafından ‘’Aday Din Görevlileri Mesleki Eğitim’’ açılış programı düzenlendi. Öğrenciler aldıkları eğitimlerin ardından farklı bölgelerde din görevlisi olarak görev alacaklar.

Şanlıurfa Dini İhtisas Merkezi İlk Mezunlarını Verecek

Dini İhtisas Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen açılış programına Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül, İhtisas ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı Eşref Görgülü, İl Müftü Vekili İbrahim Halil Aslan, İlçe Müftüleri, Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Celil Abuzer, Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt ile öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Mesleki Eğitim Daire Başkanı Eşref Görgülü, eğitim alan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Görev almadan önce eğitimin önemini anlattı. Başkan Görgülü, İhtisas merkezinde öğrencilerin birçok alanda bilgileneceğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay, Şanlıurfa Dini ihtisas Merkezinin kuruluş amacının kaliteli, dinde yetkin personel yetiştirme olduğunu belirtti. Kalay, 32 akademi merkezi ile eğitime başladıklarını vurgulayarak, ‘’daha öncesinden bu kardeşlerimiz göreve atanırlardı. Göreve atandıktan sonra ve sahada çalışırken, eğitimlerini tamamlarlardı fakat bu akademik kazanımla birlikte şu an aday olarak atandılar. Resmi olarak henüz bir yere atanmış değiller. 8 aylık ciddi bir eğitim neticesinde sahada karşılaşabileceği bütün problemlere çözüm üretecek bir şekilde kendini yetiştirecek ve ondan sonra sahaya dönecektir. Amacımız burada sağlam, sağlıklı ve doğru bilgi öğrenecek din adamları yetiştirmektir.’’ ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa İhtisas Merkezinde 115 öğrenci iki dönem halinde 8 ay boyunca eğitim görecek. Yapılacak olan eğitimlerin ardından öğrenciler, sahada din hizmetinde bulunacak.

Din Görevlileri Eğitimi Türkiye’de bir ilk olarak başladı. 2022 yılının Mart ayında TBMM’de oy birliğiyle kabul edilen Diyanet Akademi Yasasıyla birlikte Aday Din Görevlileri Eğitimi başladı. Türkiye’deki 32 Akademi Merkezinde eğitimlere başlanıldı.