Şanlıurfa Barosu, Suruç Katliamı'nı unutmadı

Şanlıurfa Barosu tarafından Suruç Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, “Suruç için adalet arayışı 6.yılında. Suruç’u unutma, unutturma…” ifadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Barosu, Suruç Katliamı'nı unutmadı
20 Temmuz 2021 - 16:09
Reklam

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te 33 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin ise yaralandığı IŞİD’in canlı bomba saldırısının üzerinden 6 yıl geçti. Şanlıurfa Barosu, Suruç Katliamı’nın yıldönümünde yazılı açıklamada bulunarak, adalet beklentilerinin sonuçsuz kaldığı iddia edildi.

Baro tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kobani’nin yeniden inşası için ülkenin dört bir yanından bir araya gelen 33 düş yolcusunun Suruç’ta katledilmesinin 6. Yılındayız. Bugüne kadar devam eden yargılama sürecinde gerçek failler ortaya çıkartılmış değildir. Gerçek faillerin ortaya çıkartılması için etkin bir soruşturma yürütülmemiş, eksikliklerine rağmen kovuşturmaya dönüştürülmüştür. Kovuşturma safahatında müştekilerin, sanığın mahkeme salonuna getirilmesi, dönemin başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi talebi gibi birçok talep her seferinde reddedilmiştir. Bu katliamda sorumluluğu bulunan, önlenebilir bir saldırının gerçekleşmesinde ihmali bulunan herkesin yargılanması gerekirken bu mümkün olmamış ve adalet beklentileri sonuçsuz kalmıştır. Ülkemizde ağır ve ciddi hak ihlallerinin devam etmesinin öncelik nedeni cezasızlık politikasıdır. Şanlıurfa Barosu olarak Suruç için adalet herkes için adalet demeye, cezasızlıkla mücadele ve incinen adalet duygusunun onarımı için bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

URFA YAZAR


YORUMLAR

  • 0 Yorum