Sanal gerçeklikte hudutları zorlayacak kulaklık! Oyunda ölen gerçek hayattan da kopacak

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kısa vakit içerisinde hudutları zorlayan düzeylere gelirken, neredeyse her gün yeni...

Sanal gerçeklikte hudutları zorlayacak kulaklık! Oyunda ölen gerçek hayattan da kopacak

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi kısa vakit içerisinde hudutları zorlayan düzeylere gelirken, neredeyse her gün yeni gelişmeler duyuruluyor. Amerikalı sanal gerçeklik teknoloji ve yazılım eserleri şirketi Oculus’un duyurduğu son yenilik kelam konusu alanda yaşanan ilerlemeyi gözler önüne serdi.

KULLANICININ BAŞINI UÇURAN VR KULAKLIK

Oculus’un kurucusu Palmer Luckey, kullanıcının avatarının bir oyunda ölmesi durumunda kullanıcının başını “patlayıcı şarj modülleri” ile havaya uçuran bir VR kulaklığı inşa ettiğini öne sürdü. Oyunda risklerin en üst düzeye çıktığını belirten Luckey, “Gerçek hayatınızı sanal avatarınıza bağlama fikri beni her vakit büyüledi – riskleri anında azamî düzeye çıkarıyorsunuz ve insanları sanal dünya ve içindeki oyuncularla nasıl etkileşime girdiklerini temelde yine düşünmeye zorluyorsunuz. Güçlendirilmiş grafikler bir oyunun daha gerçek görünmesini sağlayabilir, lakin sırf önemli sonuçların tehdidi bir oyunun size ve oyundaki öbür herkese gerçek hissettirebilir” dedi.

“HALA UZUN YILLAR VAR”

Blogunda bilgiler veren Luckey, oyunun sanal gerçeklik bahislerine odaklanan Sword Arka Online sinemasındaki kurgusal katil kulaklık NerveGear’a bir övgü niteliğinde olduğunu kaydetti. Luckey, aygıtın cinayet kısmının esasen çalıştığını, fakat VR bileşeninin hala çalışmaya muhtaçlığı olduğunu söyledi. “İyi haber şu ki, gerçek bir NerveGear yapmanın yarısına geldik” diyen Luckey, “Kötü haber şu ki, şimdiye kadar yalnızca seni öldüren yarısını buldum. Denklemin kusursuz VR yarısı hala uzun yıllar var” halinde konuştu.

“KULLANICININ BEYNİNİ ANINDA YOK EDER”

Palmer Luckey, kulaklıktaki patlayıcı yüklerin “ekranın muhakkak bir frekansta kırmızı yanıp söndüğünü algılayabilen dar bantlı bir fotosensöre bağlı” olduğunu lisana getirirken, “Uygun bir oyun sonu ekranı görüntülendiğinde. Yükler ateşlenir ve kullanıcının beynini anında yok eder” tabirlerini kullandı. Kulaklığı denemek için şimdi hamasetinin olmadığını söyleyen Luckey, ekipmanın hala çok değişken olduğunu söyledi.

“SON OLMAYACAK”

Luckey kelamlarını şu halde sürdürdü: “Bu noktada, yalnızca bir ofis sanatı modülü, oyun dizaynındaki keşfedilmemiş yolların düşündürücü bir hatırlatıcısı. Ayrıyeten, bildiğim kadarıyla, kullanıcıyı sahiden öldürebilen bir VR aygıtının birinci kurgusal olmayan örneği. Son olmayacak.”