Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde geliştirilen yazılımla donanımlı hekimler yetişecek

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde geliştirilen yazılımla, tıp fakültesi öğrencilerinin tecrübeleri artırılarak fakülteden donanımlı biçimde mezun...

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde geliştirilen yazılımla donanımlı hekimler yetişecek

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde geliştirilen yazılımla, tıp fakültesi öğrencilerinin tecrübeleri artırılarak fakülteden donanımlı biçimde mezun olmaları hedefleniyor.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kenan Kamburoğlu öncülüğündeki 5 mühendisin yer aldığı Klinik Simülasyon Eğitim Merkezinde bir yazılım geliştirildi.

Kamburoğlu ve takımı, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’de yazılımı tanıttı.

Medikal aygıtlarla eşleştirilen yazılımla, oyuncak bebek üzerinde hastalıklar canlandırılarak, tıp fakültesi öğrencilerinin daha fazla tecrübe kazanmasına imkan sağlanıyor.

Yazılımla tıbbi simülasyonlar yaparak tıp fakültesindeki eğitim düzeyini yükseltmeyi hedeflediklerini lisana getiren Kamburoğlu, “Eğitim denince akla birinci bilgi geliyor ancak medikal küsurdaki en değerli eksiklik uygulamalarda, kriz idaresinde, irtibatta, liderlik hünerlerinde oluyor. Bunu daha âlâ yapabilmenin en yeterli yolu simülasyonlarla senaryolar işlemek. Biz bunları çok daha taşınabilir, rastgele bir simülasyon merkezine gereksinim olmadan, her yerde eğitim verebilecek hale getiriyoruz. Ayrıyeten bunu daha uygun fiyatlı hale getiriyoruz.” diye konuştu.

Mevcut simülatörlerin akıllı içeriğe sahip olduğunu, geliştirdikleri yazılımda ise bütün medikal aygıtlarla hastalıklar ortasında bağ kurduklarını anlatan Kamburoğlu, “Burada mekanik ventör simülatörü, hasta monitörü, kendi yaptığımız dijital eğitim steteskobu, senaryo modüllerimiz var. Bunları öğrencinin eğitim sırasında gerçek ya da yanlış yapmasına nazaran, hastanın uyguna ya da berbata gitmesini sağlayacak bir orta yüzümüz var. İnşallah sıhhat işçisinin daha yeterli eğitilmesini sağlayacak.” tabirini kullandı.

“Çok daha gerçekçi eğitimler yapabiliyorsunuz”

Kamburoğlu, yazılımı bir “beceri maketi” olarak değerlendirdiklerini belirterek şöyle devam etti:

“İçinde elektronik devre yok. Kendi yaptığımız eserlerle bebeğin kalbini, teneffüsünü, bağırsak seslerini dinleyebilirsiniz, ölçümler yapabilirsiniz. Böylelikle çok daha gerçekçi eğitimler yapabiliyorsunuz. Bebeğin üzerine yapıştırılan çıkartmalardan, yazılımımız sayesinde hangi geri dönüşleri alabileceğimizi belirleyebiliyoruz. Bu maketin içine hoparlör koymamız gerekmiyor.”

Tıp fakültesi öğrencilerinin birtakım hastalıkları hiç görmeden okuldan mezun olabildiğinin altını çizen Kamburoğlu, şunları kaydetti:

“Eğitim sadece bilgi transferi halinde oluyor lakin burada olağanda eğitimini vermekte ve ölçmekte çok zorlandığımız hünerler de yapılabiliyor. Mesela bir hastanede görebileceğiniz hastalıklar hudutlu oluyor. Mesela mezun olana dek hiç anafilaksi (çeşitli zehir, besin hususu ya da ilaçların kullanımı sonrasında meydana gelen ağır bir alerjik reaksiyon) görmeyen öğrenci olabiliyor. Lakin bununla öğrenciye, anafilaksiyi anında oluşturabilirsiniz. Öğrenci anafilaksiye müdahale ettiğinde, nerelerde yanılgı yaptığını söyleyebilirsiniz. Gerçek hayatta ise gerçek bir hastaya müdahale ettiğinde hasta üzerinde olumsuz sonuçlar olabilir.”

Kaynak: AA / Kemal Ceylan – Sıhhat