Putin’in seferberlik kararı Rusya’yı karıştırdı! Askerlik şubesini basan genç, komutanı öldürdü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Şubat ayında başlayan Ukrayna savaşıyla ilgili dikkat çeken bir karar...

Putin’in seferberlik kararı Rusya’yı karıştırdı! Askerlik şubesini basan genç, komutanı öldürdü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Şubat ayında başlayan Ukrayna savaşıyla ilgili dikkat çeken bir karar aldı. Putin geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile ülkede kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurdu. Alınan kararla birlikte 300 bin kişi Rus ordusuna çağırılacağı öğrenildi. Askere çağrılacak şahısların ‘yedek asker’ kapsamında olan, askerliğini yapmış olanlar, askerlik ihtisas sahibi olanlar ve askerlik deneyimi olanlar olacağı belirtildi. Lakin ülkede on binlerce Rus vatandaşı savaşmak istemediğini beyan ederek alınan karara isyan etti.

SINIRA VE HAVALİMANLARINA KOŞTULAR

Putin’in seferberlik kararı sonrası vatandaşlar sokaklara dökülüp kararı protesto etti. Çıkan olaylarda birtakım şahıslar polis tarafından gözaltına alındı. Başka yandan askere gitmek istemeyen binlerce kişi ise havalimanlarına ve hudut kapılarına akın etti. Bilhassa ülkenin Gürcistan hududunda 14 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

ASKERLİK ŞUBESİNDE KUMANDANI ÖLDÜRDÜ

Seferberlik kararına reaksiyonlar sürerken kimi vatandaşlar da askeri şubelere gitti. Az sayıdaki bu isimler de sevdikleriyle vedalaşırken duygusal anlar yaşadı. Bir şubede ise kan donduran olay meydana geldi. Genç bir Rus vatandaşı, askerlik merkezine giderek orada bulunan bir kumandana ateş açtı. O anlardaki kaos kameralara da yansırken komutanın hayatını kaybettiği öğrenildi.

SEFERBERLİK DAVETİNE UYMAYANLARA MAHPUS CEZASI

Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun, vatana ihanet başlıklı unsuruna nazaran seferberlik kararına uymayan ve birliklerine teslim olmayanlar 3 yıldan 10 yıla kadar Mahpus cezasına çarptırılabilecek. Yeniden tıpkı düzenlemede buyruk – komuta talimatlarına uymayanlar ve silahlı operasyonlara katılmayı reddedenler 2 ile 3 yıl ortasında mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacak. Savaş sırasında yağma üzere faaliyetlere katılanlar da 15 yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanacak.