Peru’da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Peru’da Çarşamba sabahı patlak veren siyasi krizde Devlet Lideri Pedro Castillo kendisini misyondan almak isteyen...

Peru’da Cumhurbaşkanı Castillo tutuklandı, sokaklar yangın yerine döndü

Peru’da Çarşamba sabahı patlak veren siyasi krizde Devlet Lideri Pedro Castillo kendisini misyondan almak isteyen Peru Cumhuriyet Kongresi’ni feshederek harika hal ilan ettiğini açıklamıştı. Kongre ise Castillo’nun kararına uymayacağını bildirerek oturuma devam etmiş, yapılan oylama sonucunda Castillo’nun misyondan alınması kararı almıştı. Ülkede yaşanan siyasi kriz nedeniyle Castillo destekçilerinin ve ters görüşlü vatandaşların sokağa çıkarak protesto ettikleri görülürken Peru Silahlı Kuvvetleri ise durumun denetim altında olduğunu bildirerek halkı sakin kalmaya davet etti.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Peru Cumhuriyet Kongresi’nin oylaması sonucunda vazifesine son verilen Castillo’nun gözaltına alındığı bildirildi. Peru Ulusal Polisi grupları tarafından gözaltına alınan Castillo’nun başşehir Lima Valiliğine getirildiği öğrenildi. Castillo, polisler eşliğinde otomobile bindirilerek, başşehir Lima’ya bağlı Ate semtindeki Barbadillo Hapishanesine götürüldü.

YARDIMCISI YENİ CUMHURBAŞKANI OLDU

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, Castillo’nun misyonundan alınmasının akabinde ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. 60 yaşındaki solcu avukat Dina Boluarte tıpkı vakitte ülkenin birinci bayan kadın devlet lideri oldu. Kongredeki kürsüde “Tanrı, anavatan ve anayasa” üzerine yemin ettikten sonra yasa gereği bugünden itibaren 28 Temmuz 2026 tarihine kadar misyonda bulunacağını belirten Dina Boluarte, konuşmasında ulusal egemenliği savunacağını, ülke anayasası ve tüm kanunlara uyacağını ve uygulayacağını taahhüt etti. Boluarte’nin yemini sırasında Castillo aksisi göstericiler kongre binası önünde toplandı.

11 BAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Castillo’nun meclisi feshetmesinin akabinde Çalışma Bakanı Alejandro Salas, Ekonomi ve Maliye Bakanı Kurt Burneo, Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Felix Chero, Dışişleri Bakanı Cesar Landa, Bayan ve Savunmasız Nüfus Bakanı Heidi Juarez, Etraf Bakanı Wilbert Rozas, Kültür Bakanı Silvana Robles, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Richard Tineo, Dış Ticaret ve Turizm Bakanı Roberto Sanchez Palomino, Konut, İnşaat ve Paklık Bakanı Cesar Paniagua, Eğitim Bakanı Rosendo Serna istifa etmişti.

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Ülkede yüzlerce kişi, meclisin feshedilmesinin akabinde ellerinde bayraklarla ve dövizlerle sokağa çıktı. Protesto düzenleyenler ortasında, Castillo’nun destekçileri ve karara karşı çıkanlar bulunuyor. Öte yandan Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilleri bugün üçüncü sefer Lider Castillo’nun misyondan alınması konusunu görüşmeyi planlıyordu. Castillo’nun açıklaması mecliste kendisini vazifeden almak üzere yapılacak oylamadan birkaç saat evvel gerçekleşti.