Pera Müzesi’nden Yeni Sergi: “Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar”

Pera Müzesi, farklı coğrafyalardan insanları ve kültürleri husus alan monokromatik portreleriyle tanınan İspanyol fotoğrafçı Isabel...

Pera Müzesi’nden Yeni Sergi: “Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye – Göbeklitepe ve Çevresinden Fotoğraflar”

Pera Müzesi, farklı coğrafyalardan insanları ve kültürleri husus alan monokromatik portreleriyle tanınan İspanyol fotoğrafçı Isabel Muñoz’un standına konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Pera Müzesi’nin davetiyle dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen Göbeklitepe ve etrafını fotoğraflayan Muñoz, bu çok etkilendiği görkemli bölgede; gizem, köken ve sonsuzlukla ilgili soruların peşinden gidiyor. Pera Müzesi, standın ziyarete açıldığı 15 Haziran Perşembe günü İspanya’nın Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından düzenlenen memleketler arası arkeoloji seminerine de mesken sahipliği yapacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, ünlü fotoğrafçı Isabel Muñoz’un tarihi yaklaşık 12.000 yıl önceye dayanan Taş Tepeler’den Göbeklitepe ve etrafındaki arkeolojik alanları çektiği fotoğrafları, birinci sefer İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor. Fotoğrafçılık alanında pek çok memleketler arası projeye imza atan, Mougins Fotoğraf Merkezi Yöneticisi François Cheval’in küratörlüğünü üstlendiği Isabel Muñoz: Yeni Bir Kıssa – Göbeklitepe ve Etrafından Fotoğraflar sergisi 15 Haziran – 17 Eylül tarihleri ortasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Göbeklitepe’de bilinmeyenin izinde

Çalışmaları İspanya Ulusal Fotoğrafçılık Mükafatı ve Hasselblad Vakfı Milletlerarası Fotoğrafçılık Mükafatı üzere pek çok mükafata layık görülen; Venedik Bienali ve New York Memleketler arası Fotoğraf Merkezi üzere değerli kurumların stantlarında yer alan Isabel Muñoz, birinci kere 1992’de İstanbul’da açılan standıyla Türkiye’den sanatseverlerle buluşmuştu. 

Farklı kültürlerin tabiatını, estetiğini, hayat biçimlerini keşfetme ve yansıtma tutkusuyla bu kere, Türkiye’nin kıymetli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe, Karahantepe ve Sayburç’u fotoğraflayan Muñoz, bu büyülü alanda gizem ve sanat yapıtı ortasında gidip gelen sanrılı manzaraları kaydetmekle yetinmeyip, kadrajına yansıyan görkemli sahnelerin önünde adeta eğiliyor. Stant, dünyanın en eski kült alanı olabileceği düşünülen ve 2018’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, Göbeklitepe’nin de kesimi olduğu Taş Tepeler’i, Muñoz’un etkileyici bakış açısından keşfetme imkânı sunuyor. Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye, ünlü fotoğrafçının toprağı kullanarak geliştirdiği “Tepetype” baskı tekniğini birinci sefer kullandığı çalışmaları ve Karahantepe Neolitik Alanı’ndaki sembolik insan başı figürüne EEG yardımıyla beynindeki elektriksel dalgaları yansıttığı sıra dışı otoportreyi de içeren   ilgi alımlı yapıtlara konut sahipliği yapacak.

Türkiye ve İspanya’dan arkeoloji tecrübeleri  

Pera Müzesi, stant paralelinde Göbeklitepe’yi ve İspanya’daki değerli arkeoloji çalışmalarını odağına alan “Lifting The Mists of Time” (Zamanın Sislerini Kaldırmak) başlıklı milletlerarası bir seminere de konut sahipliği yapacak. İspanya’nın Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından, her iki ülkeden akademisyen ve arkeologların iştirakiyle gerçekleşecek aktiflik, 15 Haziran Perşembe günü 14.00 – 17.00 saatleri ortasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz izlenebilir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı