Osmangazi, iklim değişikliği ile mücadelede yol haritasını belirledi

Osmangazi Belediyesi, iklim değişikliği ile gayret kapsamında karbon ayak izini azaltmaya yönelik örnek bir çalışmaya imza attı....

Osmangazi, iklim değişikliği ile mücadelede yol haritasını belirledi

Osmangazi Belediyesi, iklim değişikliği ile gayret kapsamında karbon ayak izini azaltmaya yönelik örnek bir çalışmaya imza attı. Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine etkilerinin belirlenmesi ve sera gazı tesirlerinin azaltılmasını planlayabilmek için ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve Emisyon Raporu’ hazırladı.

Belediyenin kendi uzman  personeli tarafından hazırlanan rapor, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Osmangazi  Belediye  Başkanı Mustafa Dündar tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

Tüm dünyanın ana gündem unsuru olan iklim değişikliği ile çaba konusunda sera gazı emisyonlarının azaltımına yönelik yasal zorunluluklar beklenirken, Osmangazi Belediyesi hizmet alımı yapmadan kendi işçisi ile gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sonucunda 2022 yılı kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon raporu çalışmalarını tamamladı.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü çalışanı tarafından 5 aylık süreçte belediye faaliyetleri esnasında motorlu araçlar ve ekipmanlar çalışırken ortaya çıkan emisyonlardan, çalışanın işe geliş-gidişlerinden kaynaklı emisyonlara kadar geniş çaplı bir hesaplama yapıldı.

Hazırlanan bu rapor ile birlikte; belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine tesirinin hesaplanması, mevcut ve gelecekteki yasal düzenlemelere hazırlık sağlanması, karbon idaresinde riskli ve sıkıntılı noktaların belirlenmesi, TS EN ISO14064-1:2019’a uygun sera gazı emisyonlarının raporlanması, kurumsal karbon idare planı oluşumuna katkı sağlanması, çalışanların iklim değişikliği, güç verimliliği ve sürdürülebilirlik mevzularında bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve EmisyonRaporu’nu, 5 Haziran Dünya Etraf Günü Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilecek basın toplantısında kamuoyu ile paylaşacak. Tıpkı vakitte Bitkisel Atık Yağların geri dönüşümü konusunda da protokol imzalanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı