Önemli Gelişme: Bu Tasarı Kripto Parayı Emtia Olarak Sınıflandırıyor!

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki kıdemli Cumhuriyetçiler, kripto paraları emtia olarak yine sınıflandıran bir yasa taslağı yayınladı....

Önemli Gelişme: Bu Tasarı Kripto Parayı Emtia Olarak Sınıflandırıyor!

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki kıdemli Cumhuriyetçiler, kripto paraları emtia olarak yine sınıflandıran bir yasa taslağı yayınladı. Dijital Varlık Piyasası Yapısı Teklifi, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Patrick McHenry ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi Lideri Glenn “GT” Thompson tarafından sunuldu.

Dijital Varlık Piyasa Yapısı Teklifi ne getiriyor?

Bahse mevzu tasarı, kriptonun karşı karşıya olduğu çeşitli düzenleyici meseleleri ele almayı amaçlıyor. Ayrıyeten, kesim için netlik sağlamayı hedefliyor. Bu nedenle inovasyonu mümkün hale getiriyor. Bunun yanında Amerikalı kripto tüketicilerini muhafazayı amaçlıyor. Tasarı hakkında konuşan McHenry şunları söyledi:

Amacımız tüketicinin korunması ve sorumlu inovasyonun teşvik edilmesi ortasında uygun dengeyi sağlamak.

onemli gelisme bu tasari kripto parayi emtia olarak siniflandiriyor 0 eaRMwbpU

McHenry, piyasa iştirakçilerini ve paydaşları mevzuatın güzelleştirilmesine yardımcı olmak için yapan geri bildirim sağlamaya çağırdı. Thompson, McHenry’nin açıklamalarını destekledi. Bu doğrultuda, tasarının mali düzenleyiciler ortasındaki düzenleyici boşlukları kapatmaya yardımcı olacağını kaydetti. Ayrıyeten Thompson, şu açıklamayı yaptı:

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ile yürütülen bu tarihi ortak efor, CFTC ve SEC ortasındaki mevcut yetki boşluklarını kapatmayı ve ABD’nin finansal ve teknolojik inovasyon alanındaki liderliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Tasarı, ortalarında Dijital Varlıklar, Finansal Teknoloji ve Kapsayıcılık Alt Komitesi Lideri French Hill’in de bulunduğu Temsilciler Meclisi’nin önde gelen üyelerinden de dayanak aldı. Hill’e nazaran, tasarının yaklaşımı “mevcut tüketici ve yatırımcı muhafazalarını ‘aynı risk, birebir düzenleme’ unsuru altında dijital varlıklarla ilgili faaliyetlere ve aracılara getirecek. Emtia Piyasaları, Dijital Varlıklar ve Kırsal Kalkınma Alt Komitesi Lideri Dusty Johnson da tasarıyı destekliyor.

onemli gelisme bu tasari kripto parayi emtia olarak siniflandiriyor 1 QUeq5rcV

Temel özellikler neler?

Önerilen mevzuatın, neyin menkul değer ya da emtia olduğu konusundaki tartışmaları nihayet sona erdirmesi mümkün. Buna nazaran, kripto firmalarının tokenlerinin emtia olduğunu kanıtlamalarını gerektirecek. Ayrıyeten, tek bir kuruluşun %20’den fazlasını denetim etmediğini tespit ederek kâfi ademi merkeziyetçilik sağlamalarını zarurî tutacak.

Tasarı ayrıyeten Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Dijital Emtia Borsalarını düzenlemesini öneriyor. Bu, kripto şirketleri için SEC yerine CFTC’den daha fazla düzenleyici nezaret manasına gelecek. Ayrıyeten, merkezi olmayan finans ve kripto iktisadının gelecekteki öbür yeni alanlarına ait daha fazla düzenlemeden de bahsediliyor. Öbür mevzular ortasında saklama ihtiyaçları, SEC için dolandırıcılıkla uğraş yetkisi ve SEC ile CFTC ortasında ortak danışmanlık yer alıyor.

onemli gelisme bu tasari kripto parayi emtia olarak siniflandiriyor 2 nq2yJRRr

Kripto topluluğu tasarıya desek veriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, düzenleme konusundaki belirsizlik topluluğu rahatsız ediyor. Bu yüzden, kripto topluluğu içindeki birçok paydaş bu tasarıya dayanak verdiğini tabir etti. Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, bunu cüret verici bir yasa tasarısı olarak nitelendirdi. Grewal, değerlendirmesinde menkul değerler ve emtia tarifine dikkat çekiyor.

Gemini kurucu ortağı Tyler Winklevoss da önerilen mevzuatı memnuniyet verici bir gelişme olarak nitelendirdi. Winklevoss ayrıyeten, “ABD’deki kripto sanayisinin sorumlu inovasyonunun devam etmesi için fikirli bir düzenleyici netlik sağlamak değerli,” açıklamasını yaptı. Öteki birkaç kişi de tasarının birçok bahse açıklık getirdiğine dikkat çekti. Bu bahisler ortasında yargı yetkisi, kayıt ve stablecoin’ler yer alıyor.