Olympus markalı son fotoğraf makinesi: OM System OM-1

12 Ekim 1919 tarihinde kurulan Japon şirket Olympus, 1936’lı yıllarda başladığı kamera ve fotoğraf makinesi...

Olympus markalı son fotoğraf makinesi: OM System OM-1

12 Ekim 1919 tarihinde kurulan Japon şirket Olympus, 1936’lı yıllarda başladığı kamera ve fotoğraf makinesi üretimini başarılı bir biçimde günümüze kadar devam ettirmeyi başarmıştı.

Lakin akıllı telefon kullanımının bir oldukça artması ve telefonların neredeyse fotoğraf makinelerinin yerini alması, kamera pazarına olan ilgiyi bir oldukça azalttı.

KAMERA KISMINI SATTI

Fotoğraf makinesi pazarında öne çıkan markalar ortasında bulunan Olympus, kamera kısmını daha evvel Sony Vaio’yu da satın alan Japan Industrial Partners’e sattı.

Böylelikle Olympus, 84 yıldır faaliyet gösterdiği kamera bölümünden resmen çekildi.

OLYMPUS MARKALI SON MAKİNE: OM SYSTEM OM-1

Olympus’un satılmasından sonra kurulan OM Digital Solutions şirketi, OM System markası altında birinci aynasız fotoğraf makinesi OM-1 modelini tanıtıldı.

Yeni fotoğraf makinesi, bu isimle 50 yıl evvel tanıtılan Olympus’un ikonik OM-1 sinema kamerasına atıfta bulunuyor.

YENİ OM-1 ÖZELLİKLERİ

Yeni fotoğraf makinesinde, 120 Hz yenileme suratına sahip 5,76M noktalı bir OLED elektronik vizör yer alıyor. Ayrıyeten büsbütün döndürülebilen 1,62M noktalı 3 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran bulunuyor.

20,4 MP CMOS manzara sensörü kullanan OM System OM-1, mekanik deklanşörüyle saniyede 10 kare fotoğraf çekebiliyor.

Ayrıyeten, güncellenmiş TruePic X işlemci ile faz algılamalı otomatik elektronik deklanşör modunda 50 fps’ye, AF kilitliyken de 120 fps’ye kadar RAW fotoğraflar çekilebiliyor.

OM-1 ile 60 fps’ye kadar 4K görüntü (UHD yahut DCI) ve 240 fps’ye kadar Full HD (1080p) görüntü çekebiliyor. Tam şarjlı bir batarya ile 90 dakikaya kadar 60 fps’de 4K görüntü kaydı yapılabiliyor.

OM System OM-1 modelinin gövde fiyatı ise 2 bin 200 dolar olarak açıklandı.