Nazım Hikmet, Ölümünün 60. Yıl Dönümünde Anıldı

Dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet Ran, sonsuzluğa uğurlanışının 60. yıl dönümünde “Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu”...

Nazım Hikmet, Ölümünün 60. Yıl Dönümünde Anıldı

Dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet Ran, sonsuzluğa uğurlanışının 60. yıl dönümünde “Uluslararası Nâzım Hikmet Sempozyumu” ve “Bilinmeyen Taraflarıyla Basında Nâzım ” başlıklı stantla Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde anıldı.

Anma programı kapsamında, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Güney Özkılınç ve Araştırmacı Müellif Deniz Dalkılınç’ın hazırladığı “Bilinmeyen Taraflarıyla Basında Nâzım ” başlıklı stant, Nâzım dostlarıyla buluştu. Küçükçekmece Belediyesi tarafından hazırlanan stantta, basına yansıyan dokümanları ve imgeleri içeren, çeşitli mecmua ve gazetelerde yayımlanan lakin kitaplarda yer almayan şiir ve yazılarından oluşan eserler yer aldı. Stantta, Nâzım Hikmet’in annesi Celile ve babası Hikmet Bey’in evlenmeden ve Nâzım doğmadan evvelki Selanik yıllarına ilişkin bilinmeyenlerine, yabancı mecmua ve gazetelerde hakkında çıkan haberlere ve davalarına ait haberler yer alıyor.  

19 Haziran’a dek açık kalacak

Güney Özkılınç, “Nâzım Hikmet, kağıdıyla, kalemiyle, örnek çabası ve niyetleriyle yaşamaya devam ediyor. Bu stantta sanatseverler, Nâzım Hikmet’in “Gazetelerin Destanı” isimli hiç bilinmeyen şiirini ve az bilinen fotoğraflarını görebilecek. Tüm sanatseverleri standa davet ediyoruz” dedi. Stant, 19 Haziran’a dek ziyarete açık kalacak.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ile Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen ve iki gün boyunca devam eden Milletlerarası Nâzım Hikmet Sempozyumu’nda, yurt içi ve yurt dışından iştirak sağlayan bilim ve sanat insanları, şairin sanatı, kişiliği, barış ve özgürlüğü, eşitlik çabası ve bilinmeyen taraflarını aktüel bir bakışla tekrar kıymetlendirdi. İştirakçiler, Kültür ve Sanat Konutu önündeki Nâzım Hikmet heykeline karanfil bıraktı. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri Turgay Fişekçi, “Dünya şairi Nazım’ı, 60. mevt yıl dönümünde kendi konutunda anıyoruz. Tüm iştirakçilere ve bu sürece katkı sağlayan Şişli Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplamda 36 memleketler arası bildirinin sunulduğu sempozyumun bildiri kitabının, önümüzdeki aylarda basımı gerçekleştirilerek, Nâzım Hikmet dostlarıyla buluşturulması planlanıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı