NASA, 400 bin yıl önce patlayan yıldızı görüntüledi

NASA’nın geçtiğimiz yıl sonunda uzaya fırlattığı X-ışını Görüntüleme Polarimetri Kaşif (IXPE) uydusu, Dünya’ya birinci imgesini gönderdi....

NASA, 400 bin yıl önce patlayan yıldızı görüntüledi

NASA’nın geçtiğimiz yıl sonunda uzaya fırlattığı X-ışını Görüntüleme Polarimetri Kaşif (IXPE) uydusu, Dünya’ya birinci imgesini gönderdi.

IXPE müşahede uydusunun yakaladığı yeni imgede, 400 yıl evvel patlayan bir yıldızın kalıntıları olan Cassiopeia A yer alıyor.

Varlıklı macenta renkleri, mavi art planı oluşturan yüksek güçlü X-ışını datalarının üzerine yerleştirilmiş ışığın yoğunluğundan kaynaklanıyor.

İmajın bu kısmı NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından çekildi ve bu da gaz küresinin merkezinde kompakt bir obje, muhtemelen bir kara delik yahut bir nötron yıldızı olabileceğini gösteriyor.

MANZARA EPEY ETKİLEYİCİ

Roma’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nde (INAF) vazifeli ve IXPE’nin baş araştırmacısı Paolo Soffitta, “IXPE’nin yakaladığı Cassiopeia A manzarası epey etkileyici. Bu süpernova kalıntısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için polarimetri bilgilerini tahlil etmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.