Müziğinin nakaratında öteki birinin sesini kullanan Banu Alkan hakkında mahpus istemiyle dava açıldı

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), Banu Alkan‘ın yıllar evvel çıkardığı Beyaz Orkida müziğinin kendi sesini...

Müziğinin nakaratında öteki birinin sesini kullanan Banu Alkan hakkında mahpus istemiyle dava açıldı

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), Banu Alkan‘ın yıllar evvel çıkardığı Beyaz Orkida müziğinin kendi sesini müsaadesiz halde kullanıldığını ileri sürerek dava açtı. Müzikçi, avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Ofisi’ne verdiği dilekçede 9 yıl evvel deneme ses okuması yaptığını belirtti. Lakin bu kaydın müsaadesi dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından ‘Beyaz Orkide’ ismindeki müzik ile piyasaya sürüldüğünü argüman etti.

“KENDİ SESİYMİŞ ÜZERE PLAYBACK YAPTI”

Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, “Kamuoyunca ‘Afrodit’ lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı konserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği yapıtta nakarat ve özel okuma kısmı müvekkilime ilişkin sesi müsaadesiz olarak kullanarak kendi sesiymiş üzere seslendirmekte ve playback yapmaktadır” tabirlerini kullandı.

BİLİRKİŞİ: SES BANU ALKAN’A İLİŞKİN DEĞİL

Şikayetin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında birinci olarak kelam konusu müzik, müzik eksperine gönderildi. Uzmandan gelen rapora nazaran ‘Beyaz Orkide’ müziğinin, “Beyaz beyaz orkidem, meczup miyim güya ben, aşkından alev alev yanıyorum orkidem” kelamlarının geçtiği nakarat kısmında sesin Banu Alkan’a ilişkin olmadığı tespit edildi. Lakin raporda kelam konusu sesin müştekiye ilişkin olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına gereksinim olduğuna değinildi. Alkan hakkında ‘manevi yahut mali haklara tecavüz’ cürmünden 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Kaynak: Magazinkolik / Magazin