Muratpaşa Belediyesi Nazım Hikmeti andı

ANTALYA’DA MURATPAŞA BELEDİYESİ, ŞAİR NAZIM HİKMET’İ, ÖLÜMÜNÜN 59’UNCU YIL DÖNÜMÜNDE NEBİL ÖZGENTÜRK’ÜN YÖNETTİĞİ “NAZIM HİKMET 120 YAŞINDA” BELGESELİYLE ANDI.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, şair Nazım Hikmet’i, ölümünün 59’uncu yıl dönümünde Nebil Özgentürk’ün yönettiği “Nazım Hikmet 120 Yaşında” belgeseliyle andı.


Muratpaşa Belediyesi, 3 Haziran 1963’te vefat eden Türkçe’nin büyük şairi Nazım Himmet Ran’ı, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede andı. Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın da katıldığı gecede gazeteci, yazar ve belgesel yönetmeni imzalı “Nazım Hikmet 120 Yaşında” isimli belgesel ilk kez Antalya seyircisiyle buluştu.


Usta şairi Şahin Sancak’ın canlandırdığı ve çekimleri Moskova’da tamamlanan belgeselin ardından Başkan Uysal, yönetmen Nebil Özgentürk ve oyuncu Sancak’ın katıldığı bir söyleşi gerçekleşti. Söyleşiye Türk halk müziği sanatçısı İlke Türkdoğan da orkestrasıyla bestelenmiş Nazım Himmet şiirleriyle eşlik etti.


Özgentürk, belgeseli 9 ayda tamamladıklarını söyledi. İstanbul’da, Moskova’da çekimleri yapılan belgeselin bir sinema seti kadar emekle, zorlukla hazırlandığını anlatan Özgentürk, “Nazım iğne oyası gibi işlenmesi gereken bir şair. Yazıya, şaire ihanet etmeyelim Nazım Hikmet’in hayatına ilişkin kendi anlatımlarını yan yana getirdik. ‘Yaşasaydı bunları anlatırdı’ diye düşündük. Belgeseli de böyle çektik” diye konuştu.


"Diğer şairlerden çok farklı"


Başkan Uysal ise Nazım Hikmet’i siyaset değil şiir üzerinden tanıdığını belirtirken “Tahir ile Zühre Meselesi’yle başlayan Akrep Gibisin Kardeşim’le gelişti. Kuvayi Milliye Destanı, vatan ve ülke sevgisiyle diğer şairlerden çok farklı” dedi. Gecede Başkan Uysal, Cem Karaca’nın sesinden bilinen Nazım Hikmet’in Mavi Liman şiirinin hikayesini de anlattı.


Anma programında Başkan Uysal ve Nebil Özgentürk ve oyuncu Şahin, İlke Türkdoğan’ın seslendirdiği ‘Karlı Kayın Ormanı’ şarkısına ayakta eşlik ederken gecenin sonunda Türkan Şoray Kültür Merkezi’ni dolduranlar şairin “Güzel günler göreceğiz çocuklar/Güneşli güzel günler” dizelerinden bestelenen şarkıyı birlikte okudu.