Muğla haber: 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

19. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği sona erdi Festivalin kapanışı Güldestan ile yapıldı MUĞLA – Muğla’nın...

Muğla haber: 19. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

19. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği sona erdi

Festivalin kapanışı Güldestan ile yapıldı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 19. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin “Güldestan” yapıtının gösterimi ile sona erdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen 19. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği, 6 Ağustos günü İspanyol Aida Gomez Dans Topluluğu’nun Flamenko gösterisi “Carmen” ile başladı.

Devlet Opera ve Balesinin kıymetli klasiklerinden “Romeo ve Jüliet”, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin “Gece” ve “Bach Alla Turca”, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin “Hamlet” temsilleri ile devam eden 19. Milletlerarası Bodrum Bale Şenliği, kapanışı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Çağdaş Dans Topluluğu’nun “Güldestan” isimli yapıtı ile yaptı.

Koreograf ve eğitmen Beyhan Murphy’nin 2004’te Mercan Dede ile hazırladığı, o günden bugüne Mersin, Antalya, Samsun, İzmir ve İstanbul olmak üzere 5 Devlet Opera ve Balesince yerleşik sahnelerinde ve Hollanda, Çin, Almanya, Kuzey Makedonya, KKTC, Bosna-Hersek, Cezayir, Fransa ve Arnavutluk’ta sahnelenen “Güldestan”, Bodrum’da da büyük beğeni topladı.

Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy, müzikleri Mercan Dede’ye ilişkin Güldestan’ı çok sayıda sanatsever izledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hamdi Yörür – Kültür Sanat