Mirasa Sahip Çıkmakla Değişime Ayak Uydurmak Ortasında Bir Seçim

Tüketicinin marka farkındalığına büyük kıymet veren bir perakende pazarında kimi markalar için mirasları çok pahalı...

Mirasa Sahip Çıkmakla Değişime Ayak Uydurmak Ortasında Bir Seçim

Tüketicinin marka farkındalığına büyük kıymet veren bir perakende pazarında kimi markalar için mirasları çok pahalı görünüyor. Meğer yılların getirilerinin yanında, markaların kıymetleri ve mirasları yeni tüketicinin ilgisini kaybediyor. Miras markalarının inandığının bilakis kurucularının ya da tarihçelerinin artık yankı uyandırmadığının kanıtlandığını vurgulayan Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Markanın temsil ettiği ya da savunduğu o şey her neyse çağdaş dünyayla ortasındaki dengeyi yakalamak yeni tüketiciye ahenk sağlamanın anahtarı.” yorumlarında bulunuyor.

Miras markası olmak, markanın ya da kurucularının geçmişi hakkında bir anlatı oluşturmak ve bunun pazarlama gayeli kullanılması manasına geliyor. Markanın kıymetini ve tüketici inancını artırmasının yanı sıra eşsiz ve rakipleri tarafından kopyalanamaz olması da pahalı bir yol olduğunu gösteriyor lakin görünen o ki bu durum genç markaları da yarış dışında bırakmıyor. Çünkü bir marka mirasına sahip olmak sadece geçmişin anlatısını vurgulamakla değil tıpkı vakitte kültürel kodlara sahip olmakla ya da idarede daima gelişime ve son teknolojiye odaklanmakla da gelişebiliyor. Meğer ortadaki farkın, bir sonraki kuşak tüketicinin marka ya da kurucu tarihiyle mutlaka ilgilenmemesi olduğunu aktaran Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Mesele, markayı eşsiz kılan o somut şeyin yitip gitmiş insanlardan ibaret olmadığını anlamakta. Eserin eşsiz niteliklerini, markanın özünü ortaya çıkarmak ve çağdaş dünyanın DNA’sıyla ilişkilendirmek miras markalarının tedavi prosedürü olmalı.” vurgusu yapıyor.

Miras Markalarının Tedavisi Çağdaş Dünyanın DNA’sında Gizli

Yıllar uzunluğu marka tarihlerini, kıymet geçmişlerini gerisine alarak gücüyle yollarına devam eden markalar için değişim konusu tabiatları gereği güç görünüyor. Vakit içinde piyasa güçlerindeki değişkenlik, idare değişiklikleri, teknolojik yenilikler ve bazen sırf insan tabiatı gereği markaları en başta tüketici gözdesi haline getiren faktörler azalıyor. Değişimin ve dönüşümün gerekliliği her ne kadar göz önünde olsa da birçok marka mevcut müşterilerini de kaybetmekten ve riskten korkuyor. Musa Çelik, bu endişenin anlaşılabilir ve doğal olduğunu belirtirken yanlışsız tedavi ve prosedürle tüketici marka alakasını kurtarmanın mümkün olduğunu vurguluyor. “Bu üslup durumlarda bazen kalıpları kıracak kadar esaslı bir değişim, bazense sırf telaffuzlarda bir yenilik mevcut müşterileri rahatlatırken potansiyel müşterilere ulaşmayı da kolaylaştıracaktır. Çağdaş dünyaya, yeni tüketiciye alışmak, Z jenerasyonunun DNA’sının kapalılıklarını öğrenmek neredeyse mecburilik haline geldi diyebilirim.” yorumlarında bulunuyor.

Ön Plana Çıkarılması Gereken: Marka Farkı

Miras markalarının uzun ömürlülüğünün, kurucularının hayatlarının ya da marka tarihinin ilgi çekiciliğinden çok eserin sağladığı yararlara ve çekiciliğine bağlı olduğunu aktaran Tasarist Yaratıcı Yöneticisi Musa Çelik, “Markayı yeni bir tüketici döngüsü için onlarla alaka seviyesini artıracak özelliklere odaklanırken birebir vakitte markanın kişiliğiyle birleştirmek güzel pazarlamanın temel noktalarından olan marka farkını ortaya koymanıza yardımcı olabilir. Sırf mirasınız olduğu için yitip gitmiş insanlara, yıllar evvel yaşanan olaylara bağlı kalmak sizi geçmişte bırakır. Bunları bırakın, ‘Bugün markanızı tüketiciye sevdirecek olan ne?’ sorusunu cevaplayın ve farkınızı ortaya koyarak sahiden sahip olabileceklerinizin gücünün farkına varın!” kelamlarını kullanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı