Minimum fiyatta 4 senaryo üzerinde duruluyordu, Bakan Alım bir sayıya kapıyı kapattı

Son aylarda arka arda gelen artırımlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat...

Minimum fiyatta 4 senaryo üzerinde duruluyordu, Bakan Alım bir sayıya kapıyı kapattı

Son aylarda arka arda gelen artırımlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında orta artırım yapılan taban fiyat, 5.500 TL’yi buldu. Milyonlarca insanın gözü artık ise aralık ayında başlayacak komite toplantıları ile belirlenecek olan yeni minimum fiyat artırımına çevrilmiş durumda.

İLK TOPLANTI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Asgari ücretlinin beklediği fiyat tespit kurulu birinci toplantısını aralık ayının birinci haftasında gerçekleştirecek. Emekçi, patron ve hükumetten 5’er temsilcinin katılacağı komite, yeni yılda geçerli olacak taban fiyatı belirleyecek.

KULİSLERDE KONUŞULAN 4 SENARYO VAR

Öte yandan milyonlarca insanın merakla beklediği taban fiyat artırımında 4 farklı senaryo üzerinde duruluyor. Ocak 2023 itibariyle taban fiyata yüzde 24 ila yüzde 55 ortasında artırım yapılması kulislerin bir numaralı konusuyken bu 4 senaryo ise şu halde… Bunlardan birincisi, minimum fiyata yüzde 24 artış gelmesi halinde yeni sayının 6.800 TL olacağı istikametinde. Üzerinde durulan bir diğer senaryo da yüzde 40’lık artış. Şayet bu mümkünlük gerçekleşirse taban fiyat 7.700 liraya yükseltecek. Bir başka seçenek de yüzde 47’lik artış olması. Bu biçimde olursa minimum fiyat 8.085 TL’yi bulacak.

ÇALIŞANIN UMUDU SON OLASILIK

Üzerinde durulan son mümkünlük ise yüzde 55’lik bir artırımın yapılması. Şayet bu ihtimal gerçekleşirse taban fiyat 8.500 TL’ye yükselecek ve enflasyon altında ezilen çalışanlar böylelikle az da olsa rahat bir nefes alacak.

“İŞLETMELERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR FİYAT ARAYIŞINDAYIZ”

Ancak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in bugün yaptığı açıklamada çalışanları mutlu etmeyecek kelamlar kullandı.Bilgin, “5 bin 500 lira olan taban fiyata yüzde 50 artırım olur mu?” sorusuna,”Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım. İşletmelerin ödeyebileceği bir fiyat arayışındayız” karşılığını verdi.