MGK toplantısı sona erdi! 6 Maddelik Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantısından sonra 6 maddelik bildiri açıklandı.

MGK toplantısı sona erdi! 6 Maddelik Açıklama
22 Temmuz 2020 - 18:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantısından sonra 6 maddelik bildiri açıklandı. Yapılan açıklamada Libya halkının yanında yer almayı sürdüreceği vurgulandı.

Açıklanan 6 madde şu şekilde:

BASIN AÇIKLAMASI

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 22 TEMMUZ 2020 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURIYETI CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMISTIR TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYDYPG, FETO VE DEAŞ ÜZERE, MİLLİ BİRLİK VE İLE MİLLİ BEKAMİZİ TEHDİT EDEN TÜM TERÖR KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA BAŞARIYLA YÜRÜTÜLEN OPERASYONLAR HAKKİNDA KURUL'A BİLGI SUNULMUŞTUR.

2. TÜRKİYE'NİN, SINIR ÖTESİNDEKİ TERÖRİST UNSURLARA KARŞI MÜCADELESİNİ. ULUSLARARASI HUKUKTAN VE IKILI ANTLAŞMALARDAN DOĞAN HAKLARI ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRECEĞİ VE KOMŞU ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE OLDUĞU İFADE EDILMIŞTIR
GÜVENLİĞİ KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ HASSASİYETE DUYUP DESTEK VERMEK YERİNE, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN VEYA MEŞRUİYETİNİ YETIRMİŞ REJİMLERİN YANINDA YER ALANLARIN, BU DAVRANIŞLARIYLA KENDİ GELECEKLERİNİ NASIL BIR ALTİNA SOKTUKLARİNİ EN KISA SÜREDE ANLAMALAIN ÜMİT EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3. LİBYA'DA BARIŞ, İSTİKRAR VE HUZURUN TESİSİ YONUNDE GAYRET SARF EDEN MEŞRU LÍBYA MUKABİL BU ÜLKEDEKİ KARGAŞADAN İSTİFADE EDEREK DARBECILERLE BIRLIKTE MEVZİ KAZANMAYAYAL EDEN ÜÇÜNCÜ TARAFLARINA KİM KALMAYA MAHKUM GİRİŞİMLERİ ELE ALINMIŞ, HER TÜRLÜ ZORBALIGA KARŞI LİBYA HALKININ YANINDA YER ALMAYI SURDARECEĞİ VE GEREKLİ ADIMLARI ATMAK HUSUSUNDA TEREDDÜT ETMEYECEĞİ BİR KEZ DAHA TEYIT EDİLMİŞTİR.

4. KIBRIS TAKI TÜRK TOPLUMUNUN MEVCUDİYETİ İLE HAKLARINI GÖRMEZDEN GELEN ÜLKELERİN VE AKTÖRLERİN, ADA'DA BARIŞ VE İSTİKRAR ORTAMINA ZARAR VEREBİLECEK GİRİŞİMLERİNE HİÇBİR SURETLE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİNINN ALTI ÇIZILMIŞ, DOĞU AKDENİZ'DE ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAK, ALAKA VE MENFAATLERIMIZIN KORUNMASI KONUSUNDAKI KATI VURGULANMIŞTIR.

5. AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAKI GAYRIMEŞRU İŞGALİNİ YILLARDIR SÜRDÜREN ERMENİSTAN'IN BARIŞI BOZAN VE ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYAR SALDIRGANLIĞI ŞİDDETLE KINANMIŞTIR.

ERMENİSTAN'IN MÜTECAVIZ TUTUMUNU SONLANDIRMASI VE IŞGALTİNDA TUTTUĞU AZERBAYCAN TOPRAKLARINI TERK ETMESİ GEREKTİĞİ, TÜRK MİLLETİNİN, KARDEŞ AZERBAYCAN'IN HAKLI DAVASINDA ALACAĞI HER TÜRLU KARARA SAHİP ÇIKACAĞI HATIRLATILMIŞTIR.

6. DÜNYADAKİ SİYASİ VE EKONOMIK GÜÇ DÜZENİNİN YENİDEN YAPILANMA SÜRECİNE GİRDİĞİNİN ALTI ÇİZİLEREK, BU ÇERÇEVEDE TÜRKİVENİN HER ALANDA GÜÇLÜ BİR HAZIRLIK YAPMAK İÇİN GEREKEN MEKANİZMALARI OLUŞTURMASININ ÖNEMİ ÜZERİNDE KURULMUŞTUR
KAMUOYUNUN BILGISINE SAYGIYLA SUNULUR.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum