Mevsim geçişlerinde sık görülen enfeksiyonlara karşı Gıda güvenliği ve hijyen kurallarına dikkat ederek önleminizi alın

Muratbey, halk sıhhatine verdiği kıymet doğrultusunda 16 Ekim Dünya Besin Günü öncesinde besin güvenliği, hijyen...

Mevsim geçişlerinde sık görülen enfeksiyonlara karşı Gıda güvenliği ve hijyen kurallarına dikkat ederek önleminizi alın

Muratbey, halk sıhhatine verdiği kıymet doğrultusunda 16 Ekim Dünya Besin Günü öncesinde besin güvenliği, hijyen kuralları ve çok hassas bir süt eseri olan peynirin saklanma şartlarıyla ilgili tüketicilere ikazlarda bulunuyor.

Muratbey bir yandan “devamlı inovasyon” vizyonuyla halk sıhhatine katkı sunan, eşsiz eserler ortaya koyarken öteki taraftan da sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek için inançlı adımlar atıyor. 16 Ekim Dünya Besin Günü öncesinde tüketicilere ikazlarda bulunan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Su ve besin hijyeninin gereğince sağlanamaması, hijyen şartlarına uyulmadan hazırlanan yiyecekler, uygun olmayan pişirme ve saklama şartları, enfeksiyon riskini bilhassa de akut bağırsak enfeksiyonu riskini beraberinde getiriyor. Akut bağırsak enfeksiyonu; kirli eller, hijyen şartlarına uyulmadan hazırlanmış, saklanmış ya da kirli suyla temas etmiş besinlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkabiliyor” biçiminde konuştu.

Bağışıklık için en değerli bahis: Hijyen

Prof. Garipağaoğlu, “Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimizin zayıf olduğu periyotlarda enfeksiyon hastalıklarına yakalanmak kolaylaşıyor. Sık rastlanan bağırsak enfeksiyonlarının önlenebilmesi için el hijyenine dikkat edilmesi, içme sularının ve yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılan suların temizliğinden emin olunması, hijyenik açıdan inançlı besinlerin tüketilmesi, kokusundan ve imajından kuşku duyulan besinlerden uzak durulması, bilhassa hastalık yapan mikroorganizmaların kolay kolay üreyebildiği süt, peynir, dondurma, yumurta, et, tavuk, balık üzere besinleri tüketirken dikkatli olunması kıymetlidir. Buzdolabı besinlerin inançlı saklanması için değerli bir mesken eşyasıdır. Lakin buzdolabında tutulan yiyecek ve içeceklerde de ihtimamlı olunması gerekir. Örneğin rastgele bir eser buzdolabına açık bir formda konmaz. Başta çok hassas olan süt ve süt eserleri olmak üzere çabucak tüm besinler buzdolabında kapalı halde tutulur. Üzerinde toprak kalıntısı bulunan yeşil sebzeler, buzdolaplarına birçok ziyanlı bakteriyi de beraberinde taşır” dedi.

Peyniri yanlışsız saklama kuralları

Ortam kurallarından kolay etkilenen besinlerden biri olan peynirin tazeliğini uzun mühlet koruyabilmesi için hijyen ve saklama şartlarının kıymetine vurgu yapan Prof. Garipağaoğlu, peyniri inançlı saklamanın kurallarını şöyle sıraladı; “İlk adım, satın almada başlıyor. Peynirin marketlerde kesinlikle buzdolabında ya da soğutucuda olması, buzdolabı sıcaklığının +2 ile +4 derece ortasında olduğunun denetim edilmesi, soğutucu dışında sergilenen eserlerin alınmaması, peynirin alışverişin sonuna hakikat alınması, soğuk zincirin kırılmaması, mümkünse ambalajı açıldıktan sonra birkaç gün içerisinde tüketilecek ölçüde alınması kıymetlidir. Satın alınan peynirin gerçek saklanması ve tüketimi açısından etiket bilgisinin okunması, konuta gelir gelmez çabucak buzdolabına konması, dışarda tutulmaması, ışıksız ortamda saklanması ve oda sıcaklığında bekletilmemesi, tüketilmeden çabucak evvel dolaptan çıkarılması, tüketim sonrası kalan peynirin tezgâhta ya da ortalıkta bırakılmaması, kendi özgün ambalajına değil, farklı ve kapalı bir kaba konularak çabucak soğutucuya kaldırılması gerekir. Dış ortamla temasını en aza indirebilmek ve bozulma riskini azaltabilmek için peynirin dilimlenmeden saklanması önerilir. Kapalı kapta ve salamura suyu içinde satılan Sürmeli, Burgu, Topi, Misto üzere peynirlerin kendi salamura suyunun içinde tutulması, suyu azaldığında, içme suyu eklenerek peynirin havayla temasının kesilmesi gerekir”.

Tüketicilerin sağlıklı beslenme konusunda daha şuurlu tercihler yapabilmesi için yenilikçi projeler geliştiren Muratbey, “Doğru beslenmek için yanlışsız bilgi edinmek gerekir” diyerek “Doğru Beslen Keyifli Yaşa” projesini de hayata geçirdi. Proje kapsamında anne çocuk beslenmesi, bağışıklık, obezite üzere pek çok farklı mevzuda Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu tarafından verilen yararlı içeriklere Muratbey youtube hesabından ulaşabilirsiniz:

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı