Merkez Bankası toplantı notlarını paylaştı: Sigara fiyatlarındaki artış eğiliminin sürmesi beklenmektedir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası (PPK), siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde sabit...

Merkez Bankası toplantı notlarını paylaştı: Sigara fiyatlarındaki artış eğiliminin sürmesi beklenmektedir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Şurası (PPK), siyaset faizini yüzde 14 düzeyinde sabit tuttuğu toplantının özetini açıkladı.

“POLİTİKA SETİ EK ÖNLEMLERLE UYGULANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

TCMB, PPK’nın 26 Mayıs 2022 tarihli toplantı özetinde, “Kurul, uzun vadeli Türk Lirası yatırım kredileri de dâhil olmak üzere kredilerin büyüme suratı ve erişilen finansman kaynaklarının hedefine uygun biçimde iktisadi faaliyet ile buluşmasının finansal istikrar açısından değerli olduğunu değerlendirmiştir. Bu çerçevede Şura, güçlendirdiği makro ihtiyati siyaset setini ek önlemlerle kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” tabirine yer verdi.

SİGARA FİYATLARIYLA İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN TABİRLER

“Temel mal yıllık enflasyonu nisan ayında 2,39 puanlık yükselişle yüzde 61,58 düzeyine ulaşmıştır” denilen açıklamanın devamında sigara fiyatlarının artışının devam edeceğine ait şu sözler yer aldı; “Alkollü içecekler ve tütün eserleri fiyatları nisan ayında yüzde 4,02 oranında artmış, küme yıllık enflasyonu yüzde 56,38 düzeyine yükselmiştir. Bu gelişmede, mart ayında sigara fiyatlarında üretici firmalar kaynaklı yapılan artışın sarkan tesirleri izlenmiştir. Yükseliş eğiliminin üretici firmaların mayıs ayında yapmış olduğu sigara fiyat artışı sonucunda sürmesi beklenmektedir.”

SİGARAYA 5 AYDA 8 TL ARTIRIM GELDİ

Bu yıl içerisinde birçok esere artırım gelirken sigaralar da bu artırımdan tam 3 kere hissesine düşeni aldı. Ocak, Mart ve Mayıs ayı olmak üzere bu yıl sigaralarda aralıksız bir artırım yapıldı. Ocak ve mart aylarında toplam 6 TL’lik artış yapılan sigara fiyatlarına son olarak mayıs ayında da 2 TL artırım yapılmıştı.

YENİ ARTIRIMLAR YOLDA

Merkez’in bu açıklamasının akabinde sigara fiyatlarına yeni bir artırım yapılması bekleniyor.