Merkez Bankası faizi değiştirmedi

TCMB, nisan ayında gerçekleştirdiği toplantıda da siyaset faizini sabit tutmuştu. TCMB tarafından yayınlanan karar metninde,...

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

TCMB, nisan ayında gerçekleştirdiği toplantıda da siyaset faizini sabit tutmuştu. TCMB tarafından yayınlanan karar metninde, “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal şartların destekleyici olması, zelzele sonrasında daha da kıymetli hale gelmiştir. Bu çerçevede Konsey, siyaset faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Konsey, para siyaseti duruşunun fiyat ve finansal istikrarı koruyarak zelzele sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için kâfi olduğu görüşündedir. Zelzelenin 2023 yılının birinci yarısındaki tesirleri yakından takip edilmektedir” sözleri yer aldı. TCMB, son olarak 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntıların akabinde sanayi üretimi ve istihdamın desteklenmesi için siyaset faizini 50 baz puan daha indirmişti.

‘LİRALAŞMA STRATEJİSİ’

TCMB’nin mayıs ayı kararıyla ilgili yayınladığı metinde öne çıkan öbür sözler ise şu halde: “TCMB, fiyat istikrarı temel gayesi doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 gayesine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’ni tüm ögeleriyle uygulayacaktır. Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin ve rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylece, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir halde devamı için uygun yer oluşacaktır.”

KKM’DE YENİ REKOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran, geçen hafta kur muhafazalı mevduatlara (KKM) 51.4 milyar TL’lik giriş yapıldı. Bu girişlerle birlikte kur muhafazalı mevduatlarda toplam büyüklük 2.4 trilyon TL’ye yükseldi. cinsinden bakıldığında ise kur muhafazalı mevduatların 121.5 milyar dolar olduğu izlendi. Ocak ayından bu yana kesintisiz bir yükseliş ivmesi izleyen kur muhafazalı mevduatlarda, 14 Mayıs 2023 seçimlerinden evvel de rekor bir giriş kaydedilmişti.