Merdiven altı propolislere dikkat

Merdiven altı propolislere dikkat Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş: “Kendi laboratuvarları olan, kendi Ar-Ge’lerini yapan,...

Merdiven altı propolislere dikkat

Merdiven altı propolislere dikkat

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş:

“Kendi laboratuvarları olan, kendi Ar-Ge’lerini yapan, üniversiteler ile çalışan, kaliteli ve marka olmuş eserleri tercih etsinler”

DÜZCE – Düzce Üniversitesi Kimya Kısım Lideri, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arı Mucizesi Akademisi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, propolis tüketen vatandaşlara ikazlarda bulundu. Uğraş, “Kendi laboratuvarları olan, kendi Ar-Ge’lerini yapan, üniversiteler ile çalışan, kaliteli ve marka olmuş propolis eserlerini tercih etsinler. Marka olmamış, merdiven altı yani rastgele bir Ar-Ge çalışması olmayan, akademisyen takviyesine sahip olmayan firmaların eserlerini tercih etmesinler” dedi.

Bağışıklık güçlendirici özelliği ile bilinen propolise korona virüs salgınıyla birlikte ilgi arttı. Düzce Üniversitesi Kimya Kısım Lideri, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arı Mucizesi Akademisi Kurucu Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, vatandaşların propolisi üniversitelerle AR-GE çalışması yapan firmalardan almaları gerektiğini belirtti.

“Propolis, hastalıklarla savaşımızda bize yardımcı kahraman”

Uğraş, “Propolise artan ilgi doğal bir süreçti. Pandemi sebebiyle beşerler bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyordu. Aslında bu noktada baktığımızda çağdaş tıp insan hayatını uzatma noktasında antibiyotikler yahut öteki ilaçlar ile nitekim çok büyük ilerlemeler kaydetti. Lakin hala insan bedeninin yaradılıştan gelen bağışıklık sistemi en büyük silahımız. İşte bu noktada da beslenme ve besin destekleri büyük değer kazanıyor. Propolis, bunların içerisinde en kıymetli silahlarımızdan birisi. Zira arıların kendilerini, kovanı savunmak için salgıladıkları, ürettikleri bu etken unsurlar karışımından oluşan ham eser işlenerek insanların kullanımına sunuluyor. Bu sayede propolis için, hastalıklarla savaşımızda bize yardımcı bir kahraman yahut yardımcı casus diyebiliriz. Bu konuları sebebiyle propolis sahiden bağışıklık güçlendiriciler içerisinde değerli bir role sahip” biçiminde konuştu.

“Kaliteli ve marka olmuş eserleri tercih etsinler”

Düzce Üniversitesi’nin Arı Mucizesi ile birlikte geliştirdiği proje çerçevesinde piyasada satışa sunulan kimi propolislerden numune aldıklarını söz eden Uğraş, şu tabirleri kullandı:

“Piyasadaki propolisli eserlerden numuneler topladık. 20’nin üzerinde eser satın aldık. Proje bütçemiz çerçevesinde, bu eserlerin içerisinde beyan edilen yahut beyan edilmeyen bizim araştırdığımız etken hususların ölçüsüne baktık. Antimikrobiyal aktivite düzeylerine baktık. Çıkan sonuçlar bizi şaşırtmadı. Her vakit ki söylemlerimize uygun sonuçlardı. Şimdi yayına hazırlama kademesindeyiz. Yayınlanınca bunu toplumumuza duyuracağız. Buradan özetle şunu belirtmek istiyorum. Kendi laboratuvarları olan, kendi AR-GE’lerini yapan, üniversiteler ile çalışan, kaliteli ve marka olmuş eserleri tercih etsinler. Marka olmamış, merdiven altı yani rastgele bir AR-GE çalışması olmayan, akademisyen dayanağına sahip olmayan firmaların eserlerini tercih etmesinler diye tavsiye ediyorum. Her eserde olduğu üzere lütfen lakin lütfen merdiven altı kalitesiz eserlere prestij etmesinler. Firmaları araştırsınlar. Firmalar neler yapıyor, neleri araştırıyor, hangi akademik çalışmaları, hangi hammadde orta mamul son eser tahlillerini yapıyorlar. Bunlara kesinlikle dikkat etsinler ve tekrar ek olarak tekrar ediyorum tabip tavsiyesine uysunlar”

İhlas Haber Ajansı / Enes Bektaş – Sıhhat