Memurların Yarım Gün İşe Gidip Tam Ücret Alma Durumları

Devlet memurlarının sadece bazı hallerde günlük çalışma sürelerinin sadece yarısın da çalışıp geriye kalan sürelerini mazeret izni olarak kullanabilirler. Bu izinleri kullanırken aldıkları ücretlerde de bir kesinti olmuyor.

Memurların Yarım Gün İşe Gidip Tam Ücret Alma Durumları
23 Haziran 2020 - 18:05
Reklam
Memurların çocuklarından dolayı tanınmış olan bu mazeret hakkı, memurların talepleri üzerinde yarım gün çalışıp tam ücret alabilecekler.

Bu mazeret hakkının tanındığı memurlar
Tam gün çalışma süresinin sadece yarısını çalışıp geriye kalan süreyi mazeret hakkı olarak kullanmaya hak tanınan memurlar;
  • Doğum yapan memur
  • 3 yaşını doldurmamış bir evlat edinen memur
Yarım Gün İzinli Olabilecek Durum
  • Memur doğum yaptıktan sonra yarım gün işe gidip geriye kalan süreyi mazeret izni olarak kullanabilir. Doğum sonrası kullanılan analık izni süresinden itibaren başlar. Çocuğun hayatta olma şartı ile ilk doğumda 2 ay süre, ikinci doğumda ise bu süre 4 ay, sonraki doğumlarda toplam 6 ay hakları bulunuyor.
  • Ayrıca çocuğun ikiz veya üstü olması durumunda yaşıyor olması koşulu yine göz önünde bulundurularak bu sürelere ek 1 ay ilave edilir.
  • Doğan çocuğun engelli olması durumunda veya doğumdan sonra engellilik durumu tespit edilmesi durumunda bu süre 12 ay olarak uygulanır.
  • Memurların yarım gün çalışıp geriye kalan sürenin mazeret izni olarak kullanılacak olan süreyi kurumları tarafından belirlenir.
  • 3 yaşın altında evlat edinen memurun ise yarım gün işe gidip geriye kalan süreyi mazeret izni olarak kullanılacak süre; çocuğun teslim alındıktan sonra kullanılan 8 haftalık mazeret izinleri sonrasında başlayarak birinci çocuk ta 2 ay süre, ikinci çocukta 4 ay süre ve sonraki çocuklarda 6 aylık süre tanınmaktadır. Çocuğun engelli olması durumunda ise yarım gün çalışılabilecek süre 12 ay olarak uygulanır.
Yarım Gün Çalışan Memurun Diğer Haklara Etkisi

Yarım gün çalışıp geriye kalan yarım günü mazeret izni olarak kullanan memurun mali hakları ve sosyal yardımlarına dokunulmaz. Bu süreler ayrıca kademe ilerlemeleri, derece yükselmesi, kıdem süreleri, zorunlu çalışma süresi ile birlikte emeklilik haklarında da tam gün olarak değerlendirilir.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum