Maymun çiçeği eşcinsellerde mi görülüyor?

Genelde Afrika’nın ortası ve batısındaki tropik bölgelerde görülen ama son periyotta başta ABD, Kanada, İngiltere,...

Maymun çiçeği eşcinsellerde mi görülüyor?

Genelde Afrika’nın ortası ve batısındaki tropik bölgelerde görülen ama son periyotta başta ABD, Kanada, İngiltere, İspanya olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen maymun çiçeği hastalığı süratle yayılmaya devam ediyor. Pekala, Maymun çiçeği eşcinsellerde mi görülüyor?

MAYMUN ÇİÇEĞİ EŞCİNSELLERDE Mİ GÖRÜLÜYOR?

ABD’de de birinci hadise Mayıs ayının ortasında tespit edilirken, ülke sonları içerisindeki birinci hastaya teşhis koyan isim ise Massachusetts Hastanesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Kısım Klinik Yöneticisi ve Şef Yardımcısı Dr. Kuşağı Başgöz oldu. Dr. Başgöz, 12 Mayıs’ta hasta ile karşılaştığını ama karşısındaki adamın bir gizem olduğunu söyledi. Boston Globe gazetesine konuşan Başgöz, grubuyla birlikte hastayı Dr. Benjamin Davis’ten aldıklarını ve hastanın sıhhat durumunun giderek kötüleşmesinden kaygı ettiklerini söyledi.

“PENİSİLİN VE ÖTEKİ İLAÇLAR SEMPTOMLARA TESİR ETMEDİ”

Adamın yüksek ateş, terleme, şiş lenf nodülleri ve kaşıntı üzere semptomları olduğu ama testlerden bir sonuç çıkmadığını söyleyen Başgöz, “Özellikle penisilin ve öteki ilaçlar semptomlara tesir etmedi. Enfeksiyon bedendeki rastgele bir organı etkileyebilir. Bazen bağışıklık sistemi enfeksiyonu taklit bile edebilir. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı insan vücudunu anlamalı ve semptomlara neyin sebep olduğunu anlamalı” dedi.

“ERKEKLERLE CİNSEL MÜNASEBETE GİRDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Sözcü gazetesinde yer alan habere nazaran Başgöz, “Dedektiflik işi karşınızdaki insanı dikkatlice dinleyince ve öykülerini anlatmaya müsaade verdiğinizde başlıyor. Bu hasta bana erkeklerle cinsel bağlantıya girdiğini söyledi ve Kanada’dan döndükten sonra hastalandığını söz etti” dedi.

5 GÜN SONRA BULDU

Günlerce hasta ile ilgili test yaptığını ve incelemelerini sürdürdüğünü lisana getiren Başgöz, “Hastalığın su çiçeğine benzeri semptomları vardı lakin bu hastalık 1980’lerden beri görülmemişti. Üstelik şayet hastalık bu olsaydı adam daha makûs olabilirdi. 17 Mayıs’ta çiçek virüslerini araştırmaya başladım. Ve bir anda en büyük ipucunu buldum. Birleşik Krallık’ta dört maymun çiçeği hadisesi açıklanmıştı. Oradaki hastaların hiçbiri Afrika’ya gitmemişti ve hepsi eşcinsel ya da biseksüel olduğunu söylemişti. İşte onu görünce ‘aha’ dedim” sözünü kullandı. Bu bilgileri bir ortaya getiren Dr. Başgöz, çabucak yetkilileri arayarak durumu üst seviye ünitelere aktardığını da söyledi. Başgöz hastasının 20 Mayıs’ta taburcu olduğunu ve sıhhat durumunun düzgün olduğunu lisana getirdi.