Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç'ın ilk montajı gerçekleştirildi. Araçların tamam 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK'nın kullanımına sunulmuş olacak.

Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olannbsp;Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç'ın ilk montajı gerçekleştirildi.nbsp;Yıl sonuna kadar sürecek kalifikasyon testlerinin ardından araçların tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK#8217;nın kullanımına sunulmuş olacak.

'ARACIN İHRAÇ POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK'

Aracın 6x6 hareket kabiliyetiyle de her türlü arazi koşulunda görev yapabileceğine işaret edennbsp;Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,nbsp;şunları kaydetti:

nbsp;Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz

 

'ARTIK BAŞKA ÜLKELERİN PARMAK SALLAMALARINA ALDIRMIYORUZ'

Bu tür engellere aldırmadan yerlileştirme sürecine devam eden, 'Milli Teknoloji Hamlesi'ni bir üst düzeye taşıyan bütün savunma sanayisi şirketlerine ve ekosisteme teşekkür eden Demir, 'Artık başka ülkelerin parmak sallamalarına aldırmıyoruz. Bu anlamda kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bize her tehdit, her kısıtlama başka bir uyarı fişeği değerini taşıyor. Bu araçta da bu uyarı fişeğinin çeşitli unsurlarını gördük ve buna göre yerlileştirmeleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz.#8221; ifadelerini kullandı.