Maske Takmak Neden Zorunlu? Sürekli Maske Takmak Zararlı Mı?

Koronavirüs salgını ile hayatımıza giren maske, neden zorunlu hale getirildi? Maske takmak önemli mi? Uzun süre maske takmak zararlı mı?

Maske Takmak Neden Zorunlu? Sürekli Maske Takmak Zararlı Mı?
18 Temmuz 2020 - 13:05

Koronavirüs salgınının olduğu bu dönemde etrafa baktığımızda her yerde maske görüyoruz. Maske takma zorunluğu önemli olduğu kadar zararlı olabilir mi?
 

Birçok uzman tarafından salgın döneminde öneminden bahsedilen maskenin, yanlış kullanımda hastalığa neden olduğu da söylenmekte. Uzmanlar maske kullanımında da temizliğe önem verilmesi gerektiğini ve maskelerin tek seferlik kullanıp atılması gerektiğini söylemekteler. Ancak kullanan kişilerin maskeyi tek sefer değilde birçok defa aynı maske kullanımı yağtığını görüyoruz. Maskeye sürekli yapılan Karbondioksitin
salınımı belli bir süre sonra nemlenmesi ve çevredeki tozun tamamını içinde barınmasını gerçekleştirecektir. Bunun üzerine sürekli maske altından nefes almak uzun süre kirli havayı solumakla aynı durumu yaratıyor. Kirli havanın sürekli solunması ciddi anlamda hastalığa neden olacağını söylemek pekte zor değil. Maske kullanımı önemli olduğu kadar, uzun süre maske kullanımı sonucu yeterli seviyede oksijen alınmamasına neden olmakta ve bunun sonucu vücudun yeterli oksijeni almama sonucu kısa süreçte vücudun halsiz düşmesi, uzun vadede ise ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyleyebiliriz.

Ancak devletin maske kullanımını zorunla hale getirmesi sonucu, günlük kullanımınızda maskeyi tek sefer kullanmaya önem gösterin. Bununla birlikte uzun süre temiz oksijen alınmaması nefes darlığı vücudun halsiz düşmesine neden olacaktır. Bunlara dikkat edilmesi sizler için süreci en risksiz şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum