Market zincirlerinin akılalmaz KDV kurnazlığı! Ünlü anchorman, rakamları karşılaştırıp Erdoğan’a seslendi

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan müjde ile enflasyonla gayrette kıymetli bir adım atıldı. Buna...

Market zincirlerinin akılalmaz KDV kurnazlığı! Ünlü anchorman, rakamları karşılaştırıp Erdoğan’a seslendi

Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan müjde ile enflasyonla gayrette kıymetli bir adım atıldı. Buna gör temel besin hususlarında KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. Dün itibariyle uygulanmaya başlanan bu indirim kararı sonrası gözler marketlerdeki fiyatlara çevrildi.

Dün zincir marketler arka arda KDV indirimi yaptıklarını açıklasa da raflarda gerçeklerin o denli olmadığı çok kısa bir müddette anlaşıldı. Marketlerin fiyatları evvel artırıp sonra cüzi bir ölçü indirim yaptığı gerçeği ise TGRT Haber anchormanı Ekrem Açıkel’i çıldırttı.

ZİNCİR MARKETLERE YÜKLENDİ

Canlı yayında marketlerin indirim oyununu ifşa eden Açıkel, “Öncelikle bu kararı alkışlıyorum. Lakin o her yere yayılan zincir marketler; sizler etiket kardeşliği yapıyorsunuz. Fiyat akrabalığı içerisindesiniz. Kurduğunuz WhatsApp kümelerinde fiyatları belirliyorsunuz. Neden hepiniz tıpkı eseri, birebir fiyata satıyorsunuz? O kadar cezalar kesildi, ancak sizin uslanmaya hiç niyetiniz yok.” dedi.

“BU HABER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ARZ EDİLECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BAE ziyareti sonrasında dönüş uçağında gazetecilerle yapacağı röportajda bu haberin kendisine arz edileceğini söyleyen Açıkel, “Bu marketlere güç mü yetmiyor? Ekonomik manada bir ulusal güvenlik meselemiz yok mu bizim?” tabirlerini kullandı.

İNDİRİM OYUNUNU TEK TEK İFŞA ETTİ

Açıklamasının devamında “Dedektif üzere çalıştık” diyen Açıkel, farklı marketlerin birebir eser için belirledikleri artırım, indirim, son etiket fiyatlarını ekrana yansıttı. Açıkel, açıklamalarına şöyle devam etti: “30’lu yumurta, 11 Şubat’ta A101’de 38.90 lira. Tıpkı tarihte tıpkı eser BİM’de, Migros’ta ve ŞOK’ta 38.90 TL.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KDV indirimini açıkladığı 12 Şubat’ta ise tıpkı yumurtanın fiyatı bu saydığımız marketlerde 45,90 lira yapıldı. İndirim olacağına bindirim var.

KDV indiriminin geçerli olacağı 14 Şubat fiyatlarına bakalım bir de. Kurnazlığı bak, çabucak indirim yapmışlar güya. A 101, ŞOK,30’lu yumurtanın fiyatını 42,95 lira yapmış. BİM 42, 75 TL, Migros ise 42,92 TL olarak son fiyatı belirlemiş. Devletimin vergiden yaptığı fedakarlık ne oldu? Çöp oldu, ziyan oldu. İndirim ismi altında 4 liralık artırımı yaptılar.”

Kdv, İktisat, Aktüel, Haberler