Mail'in Sır Dolu Ölümünün Peşini Bırakmayacağız

İtalya’ya çalışmak için giden Mail, bir tartışmanın ortasında kaldığı için cezaevine düştü. Buradaki baskılara dayanamayarak bornoz ipi ile yaşamına son verdi.

Mail'in Sır Dolu Ölümünün Peşini Bırakmayacağız
10 Temmuz 2020 - 12:24

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine kayıtlı Mail Şahan 27 yaşında, çalışmak için İtalya'daki bir yakınının yanına gitmişti, alışma sürecinden dolayı birkaç iş değiştiren Mail en son yeni bir işe başladı ve burada 1,5 yıl çalıştı. Bu süre zarfında yeni iş ve yeni hayat sürecine alışmaya çalışan Mail her insanın yaşayacağı tarzda sorunlarla karşılaştı. Çalıştığı iş yerinde İtalyan olduğu öğrenilen bir kişi ile tartışma yaşadı, olay yerine gelen İtalyan polisleri Mail’i gözaltına aldı. Bu süreçte Mail İtalya’da bulunan yakınlarını arayarak durumu bildirse de hiçbir şekilde çözüm bulamadı ve Mail Floransa’da bulunan Prato hapishanesine gönderildi. Mail’in Prato’daki günleri sıkıntılı geçmişti bu durumu defalarca ailesine ve İtalya’daki yakınlarına bildirse de çözüm bulamamıştı. Ailesine sürekli Prato Hapishanesinde tehlikede olduğunu ve işkence gördüğünü anlatıyordu, Mail’in ailesi eli kolu bağlı bir şekilde umutlu bekleyişlerini sürdürdü. İtalya’da bulunan tanıdıkları Mail’e İtalya Konsolosluğu tarafından bir avukatın gönderildiğini bundan sonraki süreci bu avukatın takip edeceğini öğrenip ailesine bildirdi. Zorlu süreç 1,5 yıl boyunca sürdü ve her geçen gün Mail psikolojik olarak yıpratıldı ve duruşmasına sadece 3 gün kala koğuşunda bornoz ipi ile intihar etti.
 
İtalya’da Bulunan Cezaevleri İlk Defa İşkence İle Suçlanmıyor
İtalya’nın Roma şehri başta olmak üzere birçok şehrinde bulunan cezaevleri mahkumlara işkence konusu ile yeterince gündeme geldi. Geçtiğimiz yıllarda birçok Türk vatandaşın medyaya taşıdığı işkence olayları aslı astarını kaybetmeden gün yüzüne çıktı. İtalya Adalet Bakanlığı işkence durumlarının önüne geçmek için çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda yaşanılan bir olayın Türk medyasında yer alması ve bugün yaşanılan olayla ilgili kafalarda soru işaretleri bıraktığını söyleyebiliriz. İşte 2009 ve 2011 yılları arasında Roma’da bulunan bir cezaevinde yaşanılan olay,

“Roma Başsavcılığı, 31 yaşındaki Cucchi’nin ölümünün ardından aralarında cezaevi polisi, idareci, hemşire ve doktorların bulunduğu 13 kişiyi, geçen yıl haziran ayında mahkemeye sevk etti. İddianamede, uyuşturucu sattığı gerekçesiyle tutuklanan Stefano Cucchi’nin Roma Adliye binasının alt katındaki hücrelerde ve cezaevinde dövüldüğü, götürüldüğü hastanede yeterli tedavi verilmediği, ölüme terk edildiği ve ölümünün ardından da doğal ölüm raporu düzenletildiği ifadeleri yer alıyordu.”

 
Mail Şahan’ın ölüme ile ilgili aile bireyleri ile görüşen Urfa Yazar muhabirleri konuyu birinci ağızdan sizler için paylaşıyor.
 
Duruşmasına 3 gün kalmıştı ki, ailesine ölüm haberi geldi
 
Mail Şahan'ın kardeşi İ.Ş aktarıyor "Kardeşimi Prato hapishanesinde öldürdüler" diye konuşan İ.Ş konuşmalarına şöyle devam etti. "Mail İntihar etmeden son 6 ay boyunca her konuştuğumuz telefon görüşmelerinde çok farklı konuşurdu kendisine İncil okuttuklarını, din değiştirmesi için baskı uyguladıklarını, günlük olarak yediği yemeklere dışkı karıştırıldığını ve hayatından endişe ettiğini söylerdi. İntihar etmeden önceki son konuşmamızda ise "beni öldürecekler arkamda durun" dedi.
28.05.2020 de duruşması olan ve kesin beraatı beklenen kardeşim neden canına kıysın" dedi.
 
Olayla ilgili olarak Mail Şahan’ın yaşamış oldukları anlatılan gibi ise eğer bu olayın üstüne neden gidilmedi, Yurtdışında yaşamaya çalışan bir Türk genci için siyasi olarak neden adım atılmadı. Olayla ilgili olarak Mail Şahan’ın intihar ettiği bornoz ipinin koğuşa nasıl geldiği öğrenilmeli, geçen 1,5 yıllık süre zarfında işkence ve psikolojik baskı yapılıp yapılmadığı tespit edilmeli. Urfa Yazar ekibi olarak Mail Şahan’ın ölümünün peşini bırakmayacağımızı bildirmek ve soruşturmanın her safhasında yer alacağımızı bildirmek isteriz.
Bu olayın takipçisi ve bizlere destek olmak için sosyal medya kanallarında #mailinölümü konu etiketini kullanmanız yeterli olacaktır.

Mail Şahan’ın kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum