Madenciler Bu 2 Coini Satıyor! Balinalar ise Ethereum İstifliyor!

Madencilik şirketleri geçen yılki kripto kışında büyük darbe aldı. Bitcoin’in birinci çeyrekteki yükselişine karşın, kimi...

Madenciler Bu 2 Coini Satıyor! Balinalar ise Ethereum İstifliyor!

Madencilik şirketleri geçen yılki kripto kışında büyük darbe aldı. Bitcoin’in birinci çeyrekteki yükselişine karşın, kimi şirketler şimdi 2022’nin tesirinden kurtulamadı. Artık de madencilik şirketi Canaan, varlıklarını elden çıkarıyor. Ayrıyeten, Litecoin madencileri de satış yapıyor. Öte yandan kripto balinaları Ethereum depolamaya devam ediyor.

Canaan Mining Bitcoin’i elden çıkarıyor

2022’nin dördüncü çeyreğinde Canaan’ın bilançosunda 757 BTC bulunuyordu. Şirket 2021’in 2. çeyreğinden bu yana varlıklarını her çeyrekte artırıyordu. Fakat Canaan birinci defa Bitcoin varlıklarını bir evvelki çeyreğe kıyasla azalttı. Şu anda madencilik şirketinin bilançosunda 623 BTC bulunuyor. Şirket, Bitcoin satarak 2,6 milyon dolarlık bir sermaye yararı elde etti. Bu da operasyonel masrafların ve nihayetinde brüt kredilerin azalmasına yardımcı oldu.

Ayrıca, öteki çeşitli tedbirler nedeniyle Canaan, 2023’ün 1. çeyreğinde brüt ziyanını %25 oranında azalttı. Madencilik şirketi, 2022’nin 4. çeyreğindeki 64,1 milyon dolara kıyasla 47,5 milyon dolar brüt ziyan kaydetti. Lakin, 2022’nin birinci çeyreğindeki sayılara ulaşmak için önünde uzun bir yol var. Geçen yılın birinci çeyreğinde Canaan 123,5 milyon dolar brüt kâr elde etmişti. Son olarak, piyasa öncesi süreçlerde Canaan’ın payları %5,49 oranında düşüş gösterdi.

madenciler bu 2 coini satiyor balinalar ise ethereum istifliyor 0 ljapjRjVKaynak: TradingView

Litecoin madencileri satış yapıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yaklaşan halving aktifliği, Litecoin madencilerine süreçleri doğrulamaları için verilen blok mükafatları 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşecek. Tipik olarak, bir halving tarihi yaklaştığında, kripto madencileri rezervlerini stoklamaya çalışırlar. Lakin enteresan bir formda Litecoin ağında bu gerçekleşmedi. Bir sonraki halving’e 70 günden az bir müddet kaldı. Bununla birlikte, on-chain bilgiler LTC madencilerinin hala rezervlerini tükettiğini gösteriyor. Aşağıdaki grafiğe nazaran, Litecoin madencileri Mayıs 2023’te rezervlerinden yaklaşık 680.000 coin boşalttı.

madenciler bu 2 coini satiyor balinalar ise ethereum istifliyor 1 T6ZJ9WLNLitecoin Madenci Rezervleri, Mayıs 2023 / Kaynak: IntoTheBlock

Yukarıda gördüğünüz üzere madenciler mevcut yüksek fiyatlardan faydalanarak bir ölçü kâr alıyor. Tıpkı biçimde, artan global güç fiyatları ve düzenleyicilerin kripto madenciliği faaliyetlerine yönelik baskıları da son aylarda madencilik maliyetlerinin süratle artmasına neden oldu. Bu faktörler azalmazsa, LTC madencilerinin halving öncesinde satış yapmaya devam etmesi olası. Nihayetinde bu durum, öbür yatırımcılardan gelen yükseliş ivmesine karşın önümüzdeki haftalarda potansiyel bir Litecoin rallisini yavaşlatabilir.

Ethereum balinaları ETH depolamaya devam ediyor!

Son aylarda Ethereum ekosistemi, Ethereum balinalarının sayısında kayda kıymet bir artışa şahit oldu. Bu balinalar, etkileyici bir oranda Ethereum biriktiriyor. Bu halde ETH’ye olan ilginin artması, potansiyel bir birikim eğilimine işaret ediyor. Blockchain tahlil platformu olan IntoTheBlock datalarına nazaran, Ethereum balinaları şu anda toplu olarak şaşırtan bir biçimde 30,07 milyon ETH’ye sahip. Böylelikle, 2023’ün başında tuttukları 26,56 milyon ETH’yi aştılar. Toplam Ethereum arzının %0,1’inden fazlasına sahip olan adresler ortasındaki bu artış, devam eden birikimin açık bir göstergesi.

https://twitter.com/intotheblock/status/1661995894667984896

Ethereum balinalarının artan varlığı, Ethereum Blockchain’in ve ETH’nin artan cazibesinin altını çiziyor.