Küresel ısınma etkisi: Antarktika çiçek açtı

Global ısınmanın neden olduğu tesirlerin net bir halde görüldüğü Antarktika’da, buzul kayıpları yaşanıyor. Son vakitlerde...

Küresel ısınma etkisi: Antarktika çiçek açtı

Global ısınmanın neden olduğu tesirlerin net bir halde görüldüğü Antarktika’da, buzul kayıpları yaşanıyor. Son vakitlerde ise buz sahanlığından dev modüller koparak denize karışıyor.

Hassas kutup ekosistemlerindeki değişikliklerin son 10 yılda hızlandığını gösteren birinci çalışmaya nazaran; Antarktika’nın iki doğal çiçekli bitkisi, sıcaklıklar arttıkça bölgede süratle yayılmaya başladı.

Bilim insanları, 2009’dan bu yana bitkilerdeki artışın, evvelki 50 yılın toplamından daha fazla olduğunu açıkladı.

BİTKİ ARTIŞI HIZLANACAK

NTV’de yer alan habere nazaran uzmanlar, global sıcaklıklardaki artışın devam etmesiyle gelecekte bu değişikliklerin artacağı konusunda uyararak, bu durumun tüm karasal sistemler üzerinde sonuçları olacağını söyledi.

Güney Orkney Adaları’ndaki Signy Adası’nda çalışan araştırmacılar, kıl otunun 2009 ve 2018 yılları ortasında 1960 ve 2009 yılları ortasında olduğundan beş kat daha süratli yayıldığını buldu. İnci otu için ise  bu artışın neredeyse 10 kat daha fazla olduğu görüldü.

İtalya’da yer alan Insubria Üniversitesi’nden baş araştırmacı Prof. Dr. Nicoletta Cannone, “Antarktika karasal ekosistemleri global ısınmaya süratle cevap veriyor. Bu bitkilerde bir artış bekliyordum lakin bu büyüklükte değil, Antarktika’da büyük bir değişimin meydana geldiğine dair artık birden fazla delilimiz var.” tabirlerini kullandı.

Antarktika’daki bitki örtüsündeki değişikliklerin en uzun kayıtlarından birini sağlayan araştırmaya nazaran, değişimin birinci nedeni yaz sıcaklıklarının artması olurken, ikinci neden ise adada bitkileri çiğneyen kürklü fok sayısının azalması olarak gösterildi.

Öte yandan, bilim insanları gelecek 10 yıl içerisinde global ısınma nedeniyle Antarktika’da daha fazla buzsuz alan beklediklerini ve bitki örtüsündeki değişimin artacağını vurguladı.