Koronavirüs Tedbirlerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor. Düğünlerde Gözlemci Olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vaka artışlarının yaşandığı bu günlerde düğün, nişan gibi törenlerde artık bir ''gözlemci'' bulundurulması ile ilgili çalışmalar olduğunu söyledi.

Koronavirüs Tedbirlerine Bir Yenisi Daha Ekleniyor. Düğünlerde Gözlemci Olacak
08 Temmuz 2020 - 23:30

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama sonra yeni tedbirlerin yakın zamanda geleceği sinyalleri verildi.

Koronavirüs önlemlerine bir yenisi daha ekleniyor. Artık düğün, nişan gibi törenlerde toplum sağlığı olumsuz yönde etkilenmemesi için bir ''gözlemci'' bulundurma hazırlığı yapılıyor. Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda alınacak tedbirlerler ilgili "Bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız" dedi.

Hastalığın bugünlerde yayınla hızının artması ile ilgili Bakan Koca şunları ifade etti: "Nişan törenleri, düğünler, taziyeler, pazar yerleri, alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, asker uğurlamaları, sahiller ve plajlar. Açık veya kapalı, fakat kalabalık, diğer ortak mekanlar. Tatile gidenler, Kovid-19 tedbirlerinin tatilcilerin lehine olduğunu bilmelidir. Büyük kentlerin kalabalığından uzaklaşanlar, eğer başka kalabalıkları tercih etmez, mesafe kuralını fazlasıyla uygularsa buna müteşekkir kalırız.

Düğün ve Nişan Gibi Törenler Vaka Artışına Neden Oluyor

Düğünlerde, bir çiftin sevincine yarın gölge düşürme korkusu bile tek başına tedbirlere uymak için yeterli olmalıdır. Filiasyon çalışmalarında çok sayıda vakanın kaynağının düğünler olduğunu gördük. Cenazeler, taziyeler, mevlitler yeni acılara sebebiyet vermemelidir. Temaslı taramalarında birçok kez karşımıza bu olaylar çıkmaktadır. Asker uğurlamasında ne uğurlayan ne de uğurlanan hiç risk almamalıdır. Sağlık da vatani göreve saygı da bunu icap ettirir. Gençlerimiz, testi pozitif çıkan Mehmetçikten mesuldür."

YORUMLAR

  • 0 Yorum