Korkunç gerçek BM raporuna yansıdı! Dünya, şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizle karşı karşıya

BM, Rusya’nın Ukrayna‘ya karşı başlattığı savaşın besin, güç ve finans sistemleri üzerindeki tesirine ait yeni...

Korkunç gerçek BM raporuna yansıdı! Dünya, şimdiye kadarki en ciddi gıda, enerji ve ekonomik krizle karşı karşıya

BM, Rusya’nın Ukrayna‘ya karşı başlattığı savaşın besin, güç ve finans sistemleri üzerindeki tesirine ait yeni bir rapor yayımladı. Rapora nazaran, 94 ülkede 1,6 milyar kişi Ukrayna savaşının tesirleri ile karşı kaşıya ve artan besin ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta zahmet çekiyor.

“SAVAŞ, EKONOMİK KAOS GETİRİYOR”

Rapor, Ukrayna savaşı nedeniyle dünyanın şimdiye kadarki en önemli besin, güç ve ekonomik krizin eşiğinde olduğuna işaret ediyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ait BM Genel Merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Savaşın besin güvenliği, güç ve finans üzerindeki tesiri sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi gibisi görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, toplumsal ve ekonomik kaos getiriyor.” ihtarında bulundu.

GIDA KRİZİNE KARADENİZ ÜZERİNDEN İHRACAT ÖNERİSİ

Hiçbir ülkenin bu savaşın tesirlerinden kaçamayacağını belirten Guterres, savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişinin daha besin güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Artan besin ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, besin ve güç piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin global piyasalara yine kazandırılması gerektiğini söyleyen Guterres, Ukrayna tahılının inançlı ve manisiz bir biçimde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması daveti yaptı.

“GELECEK 18 AY KRİTİK”

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ise “Şimdiye kadarki en önemli hayat pahalılığı ile karşı karşıyayız.” dedi. “Mevcut besin krizi, 2023’te süratle global boyutlarda bir besin felaketine dönüşebilir” ikazında bulunan Grynspan, Ukrayna tahılı ve Rus gübresinin ihracatı olmadan besin krizine tahlil bulunamayacağını ve bu nedenle gelecek 18 ayın kritik ehemmiyet taşıdığını söyledi.

AA / Betül Yürük – İktisat