Klimadan yayılan ‘lejyoner bakterisi’ kronik hastalarda hayati risk oluşturuyor

Klimadan yayılan ‘lejyoner bakterisi’ kronik hastalarda hayati risk oluşturuyor SAMSUN Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr....

Klimadan yayılan ‘lejyoner bakterisi’ kronik hastalarda hayati risk oluşturuyor

Klimadan yayılan ‘lejyoner bakterisi’ kronik hastalarda hayati risk oluşturuyor

SAMSUN Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, klimadan yayılan ‘lejyoner bakterisi’nin kronik hastalarda hayati risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Yaz mevsiminde serinlemek için açılan klimalar ve havalandırmalar kimi hastalıklara taban hazırlayabiliyor. Uzmanlar ‘lejyoner’ ismi verilen birtakım mikroorganizmaların klimalardan üremesi sonucunda insanların yaz zatürresine yakalandıklarını söyledi. Bilhassa kronik rahatsızlığı olanlarda bu hastalığın ölümcül olabileceğini belirten Göğüs Hastalıklar Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya ikazda bulundu. Özkaya, “Klimaların havalandırmasıyla birlikte beşerler ‘lejyoner’ bakterilerini akciğerlerine aldığında ‘klima pnömonisi’ dediğimiz ya da ‘yaz zatürresi’ ismi verilen hastalığa yakalanıyorlar. Bilhassa kronik hastalığı olanlar, astım, KOAH hastalığına yakalananlar ve kanser hastaları bu yaz zatürresinden etkilenmesi durumda ölümcül sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz” dedi.

Klima pnömonisi

Bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Özkaya, “Bilindiği üzere pandemi sona erdikten sonra maskesiz birinci yaz mevsimini yaşayacağız. Bilhassa toplu alanlarda, toplu taşımalarda maske yasağının kalktığı birinci yazı yaşıyoruz. Şunu unutmayalım: Akciğerlerimiz bulunduğumuz ortamın hava filtresi üzere çalışır. Bir insan bir nefeste etrafında bulunduğu yarım litre havayı akciğerlerine çeker, temizler ve geri verir. Her bir nefesimiz yarım litre olduğunu düşünürsek, olağan bir insanın günde 20 bin kez nefes aldığını hesaplarsanız sağlıklı bir insan 10 bin litre havayı ciğerlere alıp geri veriyor. Akciğerlerimiz 10 bin litre havayı filtre yapıyor. Bunun getirdiği kimi problemler ortaya çıkıyor. Bilhassa maske yasağının kalkmasıyla birlikte kapalı alanlarda klimaların, merkezi havalandırmanın faal kullanıldığı otel, hastane, iş yerleri alışveriş merkezleri, gemi seyahatlerinde klimaların filtrelerinde üreyen birtakım bakteriler var. Bilhassa bunlarda en birincisi lejyoner dediğimiz bir bakteridir. Klimaların havalandırmasıyla birlikte beşerler bu bakterileri akciğerlerine aldığında klima pnömonisi dediğimiz ya da yaz zatürre ismi verilen hastalığı yakalanıyorlar. Bilhassa kronik hastalığı olanlar, astım, KOAH hastalığına yakalananlar, kanser hastaları bu yaz zatürresinden etkilenerek ölümcül sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz” diye konuştu.

“Klima paklığı önemli”

Bilhassa klimaların yeterli temizlenmesi gerektiğini söz eden Dr. Özkaya, “Klima zatürresinde şikayetler daha az olduğu için grip üzere eklem ağrıları, ateş, halsizlik, ishal üzere hafif soğuk algınlığı belirtileriyle seyrettiği için çok fazla anlaşılmayabilir. Bilhassa kronik hastalığı olanlarda hayati sonuçlar doğurabilir. Pandeminin bitmesiyle bir arada bu biçimde ani ısı değişikleri maruz kalmak soğuktan sıcağa maruz kalmak ve klimalara maruz kalmakla oluşan belirtiler korona ile karışabilir. Klima paklığına kıymet gösterilmelidir. İnsanlarımızın bilhassa kapalı yerlerde kendilerine dikkat etmelerini istiyoruz. Mümkün olduğunca klima ayarlarını 22 derecenin altına düşürmemek gerekiyor. İnsanlarımızın çok fazla ölçüde ısı değişimine maruz kalmamalarını öneriyorum” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat