Klasik araba tutkunları Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi’nde buluştu

Mercedes-Benz ile Klasik Araba Kulübü iş birliği ile düzenlenen Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, bu yıl da...

Klasik araba tutkunları Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi’nde buluştu

Mercedes-Benz ile Klasik Araba Kulübü iş birliği ile düzenlenen Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, bu yıl da 28-29 Ekim tarihleri ortasında düzenleniyor.

Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşatmak için düzenlenen ralli iki gün boyunca klasik araba tutkunlarını bir ortaya getiriyor. 28 Ekim 2022 Cuma günü Çırağan Palace Kempinski İstanbul’dan start alan Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, Şölen’in eşsiz lezzetleri eşliğinde Silivri Şölen Çikolata Fabrikası’nda son bulacak.

İkinci gününde ise Osmanlı mimarisinin görkemli atmosferiyle büyüleyici Boğaz görüntüsünü bir ortaya getiren Sait Halim Paşa Yalısı’nda start alacak olan ralli, belirlenen etapların tamamlanmasının akabinde Benesta Acıbadem’de sona erecek. Rallinin ödül merasimi de 30 Ekim Pazar akşamı Sait Halim Paşa Yalısı’nda verilecek “Cumhuriyet Balosu” ile birlikte düzenlenecek.

Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, dünya standartlarındaki ralli tertibi ile 190 kişilik iştirakçi ve bir o kadar sayıda da teknik dayanak grubu ile üç gün boyunca İstanbul’da klasik otomobil şöleni yaşatacak.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Konseyi ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan

“Mercedes’in Cumhuriyet tarihinde çok özel bir yeri var”

Yarışlar öncesi konuşan Mercedes-Benz Otomotiv İcra Şurası ve Araba Kümesi Lideri Şükrü Bekdikhan; “Cumhuriyetimizin 100. yılına bir kala, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi’ne hepiniz güzel geldiniz. Bildiğiniz üzere Klasik Araba Kulübü’nün bedelli iş birliği ile son 7 yıldır ünü sonlarımızı aşan Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi’ni Cumhuriyet Bayramı coşkusunu, bir güzellik da biz ekleyerek paylaşmak için düzenliyoruz. Mercedes’in Cumhuriyet tarihinde çok özel bir yeri var. Daimler, arabaların Avrupa’da az kullanıldığı o vakitlerde birinci bayiliğini İstanbul’da kurmuştu. 1924 – 1929 yılları ortasında üretilen Mercedes’in Sindelfingen modeli, tıpkı vakitte Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci kullandığı araç olarak biliniyor. Bu bizim için değer biçilmez bir gurur kaynağı. Bu vesileyle bugünleri bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi de rahmetle ve minnetle anıyoruz. Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, dünya standartlarındaki ralli tertibi ile üç gün boyunca İstanbul’da klasik otomobil şöleni yaşatacak. Bayan şoförlerin rallilere iştirakinin artmasından büyük gurur duyuyoruz: Bu sene toplam 190 iştirakçinin 80’i bayan şoförler. Mercedes-Benz olarak dünyanın dört bir yanında bayanlara yürek ve ilham vermeyi amaçladığımız “She’s Mercedes” platformu kapsamındaki “She’s Mercedes” özel mükafatı de tertip sonunda sahibiyle buluşacak. Tüm yarışmacılara muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Klasik arabalar ile görsel şölen

Klasik araba sevenlerin ve sahiplerinin ilgiyle takip ettiği Mercedes-Benz Cumhuriyet Rallisi, İstanbul yollarında nostalji rüzgarı estirecek. Ortalarında otomotiv dalının önde gelen isimleri, klasik araba sahipleri ve koleksiyonerleri, müze sahipleri, sanatkarlar ve iş dünyasından isimlerin bulunduğu Klasik Araba Kulübü üyeleri, birbirinden görkemli arabalarıyla rallide yarışacak. Ralliyi izlemek ve birbirinden değişik kıssaları olan klasik arabaları yakından görmek isteyenler de 28 Ekim 2022 Cuma günü sabahı saat 11.00’de Çırağan Palace Kempinski İstanbul önündeki ralli startına katıldı.

En yaşlısı 1952 model Mercedes-Benz 220 olmak üzere, 39 adet klasik Mercedes-Benz’in yer alacağı tertibe toplam 90 klasik araba kayıt yaptırdı. Hepsi birbirinden özel garajlarda saklanan ve bu ralli için yollara çıkan klasiklerin en genci ise 1989 model Mercedes-Benz 300 SL oldu.

Kadın klasikçilerin ilgisi her geçen yıl artıyor

Yılda 3 defa düzenlenen klasik araba rallisine, bayan kullanıcıların da ilgisi gün geçtikçe artıyor. Rallideki bayan iştirakçi sayısı bu yıl daha da artarak 80’i bulurken; Mercedes-Benz de dünyanın dört bir yanındaki bayanlara cüret ve ilham vermeyi amaçladığı “She’s Mercedes” platformu kapsamında “She’s Mercedes” özel mükafatı verecek.

Geçmişten bugüne SL efsanesi

Mercedes-Benz’in birinci kere 1954 yılında lanse etmesinden bu yana araba tutkunları ortasında bir ikon olarak paha gören SL serisinin son temsilcisi olan yeni Mercedes-AMG SL rallide sergilenecek araçlar ortasında yer alıyor. Araba tarihinde roadster’lar ortasında çok seçkin bir yere sahip olan SL serisinin bu son temsilcisi, birinci sefer olarak büsbütün Mercedes-AMG tarafından geliştirildi. Münasebetiyle dizaynının zarafeti, AMG ile perçinlenen yüksek performans ile güçlendi.

Bir Dilek Tut Derneği’ne destek

Kaynak: Carmedya.com / Araba