Kış aylarında D vitamini gereksinimi artıyor!

ANKARA (İGFA) – “Havaların soğumasıyla birlikte fizikî aktivite de azalmaktadır. Çoklukla yaz aylarında dikkat edilmeye...

Kış aylarında D vitamini gereksinimi artıyor!

ANKARA (İGFA) – Havaların soğumasıyla birlikte fizikî aktivite de azalmaktadır. Çoklukla yaz aylarında dikkat edilmeye başlanan kilo denetimi, kış aylarında sekteye uğramaktadır. Günlerin kısa ve gecelerin uzun olması nedeniyle TV karşısında ve konutta geçen vakit daha uzun olmakta ve besinlerin atıştırılması üzere nedenlerden kilo artışı olabilmektedir. Kış mevsiminde kâfi ve istikrarlı beslenmenin sağlanması, sıhhatimizin korunması açısından kıymet taşımaktadırdiyen Güneş, yaşamın her devrinde sağlıklı ve istikrarlı beslenme değerli olduğunu ve bu yüzden tüm besin kümelerinden kâfi ve istikrarlı olarak almak gerektiğini söyledi.

“Kış aylarında bağışıklığın düşmesiyle hastalıklara yakalanma riski artmaktadır. Bundan ötürü bağışıklığı güçlendirecek besinlere yük verilmeli. Gün içinde farklı renkte olan zerzevat ve meyvelerden oluşan bir beslenme planı oluşturulmalı. A ve C vitamininden varlıklı havuç, brokoli, lahana, karnabahar üzere sebzelerin yanında C vitamini istikametinden varlıklı portakal, nar, mandalina, kivi üzere besinlerin tüketimi önemlidir” diyen Renan Güneş, E vitamininden güçlü besinlerin de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kıymetli olduğunu söyledi. Güneş “Soğuk algınlığı üzere enfeksiyonlarda beden direncini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve kuru yemişler E vitamininden zengindir” açıklamasında bulundu.

Besin kümelerinin tamamını tüketmenin ne kadar değerli olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş; “Et Kümesi: Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, Süt Kümesi: Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir ve süt eserleri, Ekmek ve Tahıllar: Her türlü ekmek ve pirinç, bulgur, makarna üzere tahıllar, Zerzevat ve Meyve Kümesi: Tüm taze zerzevat ve meyveler, Yağ Kümesi: Tüm sıvı ve katı yağlar ve kuru yemişler ve yağlı tohumlar, Bütün bu besin kümelerinden istikrarlı ve nizamlı bir biçimde beslenme planı oluşturulmalıdır” dedi.

“Kemik sıhhati açısından çok kıymetli olan D vitamini güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde çok fazla bulunmaz” açıklamasında bulunan Diyetisyen Güneş “Yaz aylarında bilhassa güneş ışığından çokça faydalanmak gerekir” dedi. Kış aylarında güneşli günlerin azalmasıyla bedende D vitamini düzeyi düştüğünü belirten Renan Güneş “Bu yüzden kış aylarında D vitamini desteklerinden faydalanmakta yarar vardır” tabirlerini kullandı.