Kimya Sektörünün Beş Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Türkiye’nin ihracatı mayıs ayında geçen yıl birebir periyoda nazaran...

Kimya Sektörünün Beş Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Türkiye’nin ihracatı mayıs ayında geçen yıl birebir periyoda nazaran yüzde 14 artışla 21,7 milyar dolar oldu. Mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya bölümü ise en çok ihracat yapan ikinci bölüm oldu. Kesimin bu yıl birinci beş aylık ihracatı 12,3 milyar dolar oldu. Kimya bölümü mayıs ayında ülke ihracatından yüzde 11,3 hisse aldı.

Kimya bölümünün Mayıs ayı ihracat sayılarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İdare Şurası Lideri Adil Pelister, “Sektörümüz mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birinci beş aylık ihracatımız 12 milyar doları aştı. Son on iki aylık kesim ihracatımız yüzde 8,8 artışla 32 milyar dolara ulaştı. Enflasyon ve faiz baskısı ile global sakinliğin yaşandığı sıkıntı bir süreçten geçiyoruz. Almanya’nın resesyona girmesi ile birlikte AB ülkelerindeki ekonomik sakinliğin boyutunu görmüş olduk. Bu sakinliğin önümüzdeki periyotta yerini canlanmaya bırakmasını bekliyoruz. Hakikaten yurt dışı pazarı hakkında öncü göstergelerden ihracat iklimi endeksi ve ülkemiz için öncü ekonomik göstergelerden imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve imalat sanayi PMI sayılarından da hafif de olsa yine canlanmanın başladığını görebiliyoruz. Mayıs ayında kapasite kullanım oranı hem kesimimizde hem genel imalat endüstrinde artış gösterdi. Kimya bölümümüzün ortalama kapasite oranı Mayıs ayında yüzde 78’in üzerine çıkarak, 5 aylık periyottaki en yüksek kapasite oranına ulaşırken tıpkı vakitte geçen yıl mayıs ayına nazaran de 0,13 puan artış gösterdi. Bunlar olumlu gelişmeler elbette fakat bir yandan finansmana ulaşımdaki dertler, enflasyon, kur ve faiz istikrarı üzere çözülmesini beklediğimiz meselelerimiz var. İnşallah yeni devirde uygulanacak yeni ekonomik siyasetlerle bu meselelerin bertaraf edileceğine inanıyoruz. Kimya kesimi olarak daha güçlü bir büyüme ve ihracat için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı