Kentli çiftçiler Mahalle Bostanı’nda kış zerzevatları ekti

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in âlâ, pak ve adil besine erişimi...

Kentli çiftçiler Mahalle Bostanı’nda kış zerzevatları ekti

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in âlâ, pak ve adil besine erişimi kolaylaştırmak emeli doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi’nin Kadifekale’de kurduğu mahalle bostanı, bölge halkını tarımla buluşturmayı sürdürüyor. “Başka Bir Tarım Mümkün” mottosuyla ve tabiatla uyumlu kent anlayışı doğrultusunda, 60 parselde kış sebzelerinin ekim ve dikim faaliyetleri başladı. Belediyenin fide ve tohum dayanağıyla belirlenen zerzevat fidelerini eken yurttaşların heyecanına, İzmir Köy-Koop Birlik Lideri Neptün Soyer de ortak oldu. Bayanlarla fideleri toprakla buluşturan Neptün Soyer, projenin kıymetine değinerek, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, bu projeyi Seferihisar’da başlatarak bütün Türkiye’ye bir ileti vermişti. Biz kooperatif olarak ülkenin neresine gitsek, kent bostanları, okul bahçeciliği üzere çalışmalarla karşılaşıyoruz ve bu bizi çok keyifli ediyor.”

“Tüketicinin şuurlu olması önemli”
Kooperatiflerin bu işin üretici tarafında olduğunu lakin tüketicinin de şuurlu olması, eserin toprakla nasıl buluştuğunu, eserlerin nasıl yetiştiğini küçük yaşlarda bilmesi gerektiğini vurgulayan Neptün Soyer, “Marulun toprak ve su ile buluştuktan sonra gerçek lezzetini bilmesi kıymetli. Tahminen ileride aşçı olacaklar, düzgün bir şef olacaklar, tabak hazırlayacaklar. Onun yalnızca bir şefin listesinden ibaret olmadığını, topraktaki ve tabiattaki ahengiyle da ne kadar değerli olduğunu bilecekler” diye konuştu.

İyi, adil ve pak gıda
Bu projenin birçok ayağının bulunduğunu da söz eden Neptün Soyer, “İzmir Köy-Koop Birliği ve kooperatiflerimiz olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’ndeki takaslarla toplanan tohumları, toprakla buluşturduk. Kooperatif olarak ekonomik yararımızı önceliklendiriyoruz ancak her kooperatifin olmazsa olmazı bir de toplumsal yararı var. Burada ekonomik yarardan evvel kentteki bilhassa buradaki çocukların, gebe bayanların yanlışsız beslenmesi kıymetli. Oluşacak hastalıklara karşı hakikat beslenmesi, güzel, adil ve pak besinle buluşması açısından da kıymetli. O kadar çok yararı var ki… Burada para ile karşılaştırılamayacak durumlar var. Biz de kooperatifler olarak toplumsal yanımızı güçlendirmiş oluyoruz” dedi.

“İzmir’e inanılmaz katkısı var”
Bayındır Çiçekçiler Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Müdürü Bahar Akkuzu da çalışmalarda çok hoş yol kat ettiklerini belirterek, “Bölge açısından birçok yararı bulunuyor. Hem İzmir hem Bayındır’a inanılmaz katkısı var. Fidanlarımızı üretiyoruz, üreticilerimize dağıtım yapıyoruz” diye konuştu.

“Birlikte düşünüp üretiyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Projeler Dairesi Başkanlığı Kadifekale Mercek Projesi Sorumlusu Ferhan Uzun ise Kadifekale Mahalle Bostanında kış tecrübesini bu periyot yaşayacaklarını söz etti. Ferhan Uzun, “Kadınlarla birlikte yaz periyodunda olduğu üzere verimli bir ekim ve dikim devri geçeceğini umuyoruz. Onlardan aldığımız talepleri bizler bilgi birikimi, tecrübe ve imkanlarımız ölçüsünde üretiyoruz. Birlikte düşünüyoruz ve birlikte üretiyoruz” dedi.

Çocuklar da toprakla buluştu
Bu periyot ilkokul öğrencilerini de projeye dahil ettiklerini söyleyen Uzun, “Zübeyde Hanım İlkokulu öğrencilerine bostanda yer ayrıldı. Çocuklar da üretecek. Çocuklara ilişkin iki teras belirlendi. Ekimler onlarla yapıldı ve çocuklarla birlikte büyütülecek. Tarım atölyelerine, tabiat atölyelerine başlayacağız. Çocukların toprağa temas etmelerini, bitkilerin nasıl büyüdüğünü görmelerini istiyoruz. Kıymetli bir tecrübe olacak. Kadifekale’yi birlikte değiştireceğiz” diye konuştu.

Atalık tohumlar tekrar can buluyor
Can Yücel Tohum Merkezi’nden Ahmet Özdemir atalık tohumları BAYÇİKOOP ile yürüttükleri ortak çalışma sonucu fide haline getirdiklerini, bunları da Kadifekale’de yurttaşların toprakla buluşturmasını sağladıklarını vurguladı. Özdemir, “Burada ekimi yapılan birçok tohum, kaybolmaya yüz tutan tohumlar. Eski yağlı marul dediğimiz, göbekli marul çeşitleri var. Kaybolmaya yüz tutan kıvırcık tere dediğimiz bir çeşit var. Tekrar bu alanda can buldu. Kış karpuzu, mor renkli bakla, Anadolu’ya has kaybolmaya yüz tutan birçok tohuma Can Yücel Tohum Merkezi olarak hayat verdik, çoğalttık” dedi.

“Bölge halkı bedelli olduğunu hissediyor”
Konak Aziziye Mahalle Muhtarı Hasret Kanmetin de insanların toprağa dokunmaya muhtaçlığının olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Eskiden beşerler leğenlerde zerzevat ekerdi. Artık burada ekim yapılıyor. Bu proje yurttaşlara çok büyük memnunluk veriyor, ben de çok gururlanıyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’in bu türlü bir proje hayata geçirmesi çok değerli. Her projesinde burada yaşayan insanların kıymetli olduğunu hissettiriyor.”

Mutfağa rahmet geldi
Mahalle Bostanı’nda ekim yapan evli ve 3 çocuk annesi Suat Demir, “Burada zerzevat ekiyoruz ve yetiştirdiğimiz eserleri konutumuza götürüyoruz. Komşularımızla da paylaşıyoruz. Çok memnunuz. Çok değerli bir çalışma. Teşekkür ediyoruz” dedi.

Kışlıklar Mahalle Bostanı’ndan
Mine Solmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı imkanlardan faydalandıklarını tabir ederek, “Kışlık eserleri ekiyoruz. Yazın patlıcan, salatalık, domates ektik ve eserleri aldık. Artık de kışlık eserlere geçtik. Sulamayı esasen belediye yapıyor. Biz de eserleri toplayıp afiyetle yiyoruz. Konutumuza de çok hoş bir katkı oluyor. Ben burada salatalık ekimi yapmıştım. Bütün yaz salatalık muhtaçlığını buradan karşıladım” diye konuştu. Özge Gergin ise kışlık eserleri ektiklerini lisana getirerek, şunları söyledi: “Çok hoş bir çalışma, çocuklarımızla birlikte geliyoruz. Mutfak gereksinimlerimizin değerli bir kısmını de karşılıyor. Kışlık konservelerimin büyük bir kısmını burada elde ettiğim eserlerle yaptım. Çok uygun oldu.”

Ürünleri komşularıyla da paylaştı
Yurdagül Eren ise şu sözleri kullandı: “Yazın bu bostanda ekim yaptım. Bamyalarımı poşetledim, dolaba koydum. Salatalıklardan ve domateslerden turşu yaptım. Birtakım eserleri kuruttum. Arkadaşlarıma da verdim. Biber, kavuna kadar birçok eserden faydalandım. Çok mutluyum. Zerzevata neredeyse para vermedim. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum. Bu ekonomik zorluklar içerisinde mutfağımıza katkı oldu. Artık de kışlık eserleri diktik.”

Büyükşehir geçen Mayıs ayında başlamıştı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Acil Tahlil Takımı, Toplumsal Projeler Dairesi Başkanlığı, İZDOĞA, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı iştirakinde kurulan bostan için çalışmalar geçen Mayıs ayında başlamıştı.