Kendimizi Neden Geliştirmeliyiz? Nasıl Gelişiriz?

Kendimizi Neden Geliştirmeliyiz? Nasıl Gelişiriz?

Neden Kendimizi Geliştirmeliyiz?

İnsan sürekli istemese de gelişir teknoloji çağında olmamızın bunda etkisi elbette mevcut. Telefonda ya da televizyondan izlediğimiz takip ettiğimiz dizi ve haberler. Okuduğumuz şeyler bazen rastgele okuduğumuz şeyler bile bizi geliştirmeye iter. Tanıştığımız kişiler bile. Bunlar için ekstra çaba harcamayıp bunlarla yetinmek bizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaz hatta bizi donanımlı kişiler yapmaz sıradan insanlar yapar.

Peki Kendimizi Nasıl Daha Çok Geliştiririz?

Okuyarak ama okuduğumuz şeylerin içerikleri saçma ve içi boş şeyler olmamak koşuluyla. Roman okumak bile bizi geliştirir çoğu sosyolog romanı toplum için çok önemli olduğunu vurgulamıştır, ben de bu kategoride yer alıyorum. Çünkü okuduğumuz romanlar bizim o dönemde ki toplum yapısı hakkında bilgiler ve değişik bakış açısı katıyor. Bu da günlük hayatta bize farklı bakış açısı katıyor, haberlere farklı bir şekilde bakıyoruz çevremizdeki insanların hareketlerine farklı bakıyoruz. Hatta akıcı konuşmamızı da katkısı var. 18 ve 19. yüzyılda ’da kitap okumak seçkin sınıf için çok önemli olup, her evde kütüphane bulunmasına dikkat ediliyordu . Hatta ve hatta beynimizi geliştirdiği için unutkanlık gibi hastalıklara da iyi geliyor. Burada üzerinde durduğum ve anlatmak istediğim sadece roman değil farklı alanlarda da okumalar yapmak.

Bir diğeri izlediğimiz şeyler. Bir çok kişi bunu umursamaya biliyor ve birçok cinsel taciz, küfür ve silahların olduğu, kadınların hor görüldüğü yapımların olmasına sebep oluyor . Bundan güç bulan kişiler eylemlerine devam ediyor bl(Bu konuya daha sonra eklemek yapmak istediğim için şimdilik es geçiyorum.) Aynı zamanda izlediğimiz şeyler bizim psikolojik olarak da etkilediğini rüyalarımıza bazen izlediğimiz şeyleri gördüğümüzde anlayabiliriz.

Enstrüman çalmak da beynimizin farklı loblarını çalıştırmamızı sağlayıp, çaldığımız alete göre vücudumuzu koordineli bir şekilde kullanmamıza olanak sağlıyor.

Çevremizdeki kişilerde kendimizi geliştirmemiz etkiliyor. Boşuna dememişler arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim diye. Buna en kötü örnek uyuşturucu kullanımında gözlemleniyor, arkadaş çevresi neticesinde bir çok kişi uyuşturucu kullanmaya başlıyor ve kullanım yaygınlaşıyor.

Başka bir dil öğrenmek beynimizi kullanmamız açısından da çok önemli. Yabancı bir dil öğrenmek başka insanlarla etkileşimimizi kuvvetlendirmek adına da önemli. Hem başka haber kaynaklarını, makale ve kitabı ana dilinde okuyup genel kültür açısında da bizim güçlü kişi olmamıza sebep olur.

Kendimizi geliştirmek sadece bizim bireysel olduğu kadar çevremizi geliştirmek ve ülkemizi geliştirmek için de önemli kendimizi ne kadar çok geliştirirsek yetiştirdiğimiz çocuklarda o kadar bilinçli olur. Sadece kişisel gelişim için baktığımız olay aslında ülkemizi de etkileyen bir durum. Hakkımızı daha iyi savunur artık şiddetin her türlüsüne karşı daha dik bir şekil de tepkimizi ortaya koyabiliriz. Unutmayın bugün dünyanın en zengin insanları bilgiye sahip olan kişiler ve daha çok bilgiye sahip olan ülkeler.

Unuttuğum şeyler mutlaka olmuştur bu konuda affınıza sığınıyorum. Bilgilerle ve kendinizi geliştirerek geçirdiğiniz günleriniz olması dileğiyle...