Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar çevre illere gitmekten kurtuldu

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar etraf vilayetlere gitmekten kurtuldu ŞIRNAK Şırnak Devlet Hastanesinde birinci sefer...

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar çevre illere gitmekten kurtuldu

Kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle Şırnaklılar etraf vilayetlere gitmekten kurtuldu

ŞIRNAK Şırnak Devlet Hastanesinde birinci sefer kemoterapi ünitesinin faaliyete girmesiyle hastalar, etraf vilayetlere gitmekten kurtuldu. Hastalar, kemoterapi tedavilerini kentte alacak.

Şırnak‘ta kemoterapi ünitesi olmadığı için tedavi görmek zorunda kalan vatandaşlar, etraf vilayetlerdeki hastanelere gidip tedavi görüyorlardı. Şırnak Devlet Hastanesine yapılan sıhhat yatırımıyla bunun önüne geçilerek kemoterapi ünitesi açılarak hizmete girdi.

“Başka vilayetlere gitmeye gerek yok”

Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Çağdaş Küçükerdoğan, kemoterapide uygulayacakları bütün materyalleri temin ettiklerini söyledi. Kemoterapi ünitesini aktifleştirdiklerini aktaran Dr. Küçükerdoğan, “Bundan sonra kanser hastalarımız Diyarbakır, Batman, Mardin ve öbür vilayetlere gitmek zorunda kalmayacaklar. Burada sağlıklı bir halde tedavilerini olacaklar. Burada onlara her türlü imkanı sunacağız” dedi.

İç Hastalıklar ve Tıbbi Onkoloji Uzman Dr. Ferhat Ekici de, “kemoterapi ünitemizde hastalarımıza yönelik her türlü ilaçlar var. Bu ilaçlar ortasında klasik kemoterapiler, gayeye yönelik ilaçlar ve immünoterapi dediğimiz ilaç kümesi bulunmaktadır. Ortalama kolikliğimize başvuran hasta sayısı 15 ile 20 ortasındadır. Ayakta kemoterapi tedavisi gören hasta sayımızda 3 ila 7 ortasındadır. Şu ana kadar bize başvuran bütün hastalarımızın kemoterapilerini vermiş durumdayız. Yer derdimiz mevcut değildir. Bize başvuran tüm hastalarımızın tedavilerini yapabileceğiz. Artık bu vakte kadar etraf vilayetlere ve hatta Ankara ila İstanbul’a kadar giden hastalarımız bundan bu türlü hastanemizde tedavi altına alınabilecekler. Bütün kanser hastaları bize gelebilir. Yüzde 95 hastalığın ilaçları da hastanemizde mevcuttur. Tedavileri biten hastalarımızın takiplerini de hastanemizde yapabiliyoruz” diye konuştu.

Hasta Havşa Ürek ise, “Daha evvel birinci sefer Van’a gittim, orada modül aldılar ve hasta olduğumu orda öğrenmiştim. Daha sonra Batman’da tedavi gördüm. En son burada kemoterapi ünitesinin açılmasıyla birlikte 8 seans kemoterapi burada gördüm. Hekimimden çok mutluyum. Allah, razı olsun ondan. Şırnak’ta kemoterapinin olması daha yakın ve daha avantajlıdır” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat