Kaspersky, öğrencilere yönelik Secur’IT Cup 2022’nin kazananlarını duyurdu

Kaspersky, 14 Aralık’ta memleketler arası Secur’IT Cup öğrenci müsabakasının final raundunu düzenledi ve kazananların Singapur...

Kaspersky, öğrencilere yönelik Secur’IT Cup 2022’nin kazananlarını duyurdu

Kaspersky, 14 Aralık’ta memleketler arası Secur’IT Cup öğrenci müsabakasının final raundunu düzenledi ve kazananların Singapur Ulusal Üniversitesi ve Singapur Teknoloji Enstitüsü olduğunu duyurdu. Kazanan grubun “Hygiene Platform for Mobile Security (HPMS)” isimli projesi, güvenlik ve geliştiriciler ortasındaki boşluğu dolduran yesyeni bir taşınabilir güvenlik hijyen uygulama aracı oluşturmaya odaklanıyor.

Son beş yıldır dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla yetenekli öğrenciyi, yenilikçi siber güvenlik projeleri üzerinde iş birliği yapma amacıyla bir ortaya getiren SECUR’IT Cup, daha inançlı bir yarının temellerini oluşturmayı hedefliyor. Bu istekli öğrenciler, büyük mükafatı 10.000$ kıymetinde olan bu milletlerarası müsabakaya katılarak, siber güvenlik altyapılarını zenginleştirme ve bölümdeki projeleri kapsamlı bir formda inceleme fırsatı buluyor.

Bu yıl dünyanın dört bir yanından 1.500 öğrenci, fikirlerini dört farklı kategoride sundu: Router güvenliği, taşınabilir güvenlik, satrançta hileyi engellemek ve özel bir adaylık kategorisi olan Aile bakımı. Uzmanların yaptığı incelemeden sonra, ortalarında Mısır, Kenya, Kuveyt, Rusya ve Singapur’un da bulunduğu ülkelerden 10 takım, dostça lakin kıyasıya uğraş ettikleri bir yarışın akabinde Kaspersky uzmanlarından ve kesim temsilcilerinden oluşan bir heyete yeni fikirlerini sunmak üzere kısa listeye alındı.

Kaspersky’nin Akademik Münasebetler Kümesi Yöneticisi Evgeniya Russkikh, “Secur’IT Cup yarışı, genç profesyonellerin siber güvenlik sanayisine artan ilgisini destekleyecek, hatta tahminen de artıracak ve yenilikçi fikirlerini uygulamalarına yardımcı olacak bir proje olarak hayata geçirildi. Yıldan yıla, dünyanın her yerinden, farklı geçmişlere sahip öğrenciler tarafından sunulan ve giderek daha sofistike hale gelen prototipler görüyoruz. Müsabakaya nizamlı olarak katılan, her seferinde yeni ve daha yaratıcı tahliller geliştiren bu öğrenci takımları konusunda olağanüstü bir sicilimiz var. Bu, inançlı bir gelecek yaratma fikriyle birleşen, büyüyen bu genç yetenekler topluluğunu desteklemeye devam etmemiz için bizi motive ediyor” diyor.

Birinciliği kazanan proje, Singapur Ulusal Üniversitesi ve Singapur Teknoloji Enstitüsü’nden N0H4TS isimli grup tarafından sunulan Hygiene Platform for Mobile Security (Mobil Güvenlik Hijyen Platformu) (HPMS) oldu. Tahlil, geliştiricilere güvenlik taramaları için kullanabilecekleri birtakım otomatik ve özel üretim araçların yanı sıra OWASP Taşınabilir Uygulama Güvenliğine dayalı temel bir taşınabilir güvenlik yapısı sağlayarak, taşınabilir uygulama güvenliğini güzelleştirmeyi amaçlıyor.

“Secur’IT Cup’ı kazanmak son dört yıldır en büyük önceliğimdi lakin bu yıl yalnızca rekabet ortamına ısınmak ve sürecin tadını çıkarmak istedim. Çılgın düzeyde yaratıcılık gerektiren ve yeniden de üstün teknik bir tahlili olan bu müsabakayı düzenlediği için Kaspersky’ye teşekkür ediyorum. Nihayet bu yıl grup arkadaşımla bir arada kazanmak benim için büyük bir keyif.” diyor kazanan N0H4TS ekibinin üyesi Pengfei Yu.

 

Çabalarının karşılığında, ana kulvarda finalist olan öteki iki takım de aktiflikte onurlandırıldı.

 

  • “Dolandırıcı üzere düşün, dolandırıcı üzere yaşa” ekibi

Peter the Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi öğrencilerini bir ortaya getiren bu grup, Chessbase’den oyunun yaklaşık doğruluğunu hesaplamak ismine elden geçirilmiş bir algoritmaya dayanan “Hile Tersi Satranç Aracı” mükafatına layık görüldü. Grup, muhakkak başlı birtakım profesyonel sertifikalar (CISSP, CISA, CISM, vb.) ile ödüllendirildi.

 

  • Maia AI ekibi

Ain Shams Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve İsviçre Franklin Üniversitesi öğrencilerini birleştiren bu takım, ailenin mali gereksinimlerini ele alan mali projesiyle üçüncü sırayı aldı. Projeleri, siber ve finansal farkındalık yeteneklerinin yanı sıra danışman ve planlayıcı olarak hizmet veren yapay zeka yeteneklerini de içeriyor. Grup, global Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs (MOOC) platformlarından birinde, diledikleri profesyonel kursla ödüllendirildi.

 

Özel “Aile Bakımı” adaylığında ise heyet, Tail uygulaması için Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü ve Innopolis’teki Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi’nden “Win+ners” takımını onurlandırdı. Köpeklere odaklanan bu uygulama, evcil hayvan sahiplerinin, davranışlarını tahlil ederek evcil hayvanlarının sıhhati hakkında daha fazla farkındalık kazanmasını sağlıyor ve bu özel mükafatın kazananı, ileri eğitimleri için harcamak üzere 3.000 $’lık bir hibe almaya hak kazanıyor.

2022’de yarışta, çevrimiçi canlı yayını izleyen şahısların değerlendirmesine dayalı yeni bir kategori olan “Halkın Seçimi ödülleri” adaylığı da yer aldı. İzleyicilerin görüşlerine nazaran en âlâ proje, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nden katılan Owo takımı tarafından geliştirilen “bankalar için aile odaklı merkezi bildirim uygulaması” yani AUTCA oldu. Uygulama, bankalar ve tüketiciler ortasında doğrulanmış bir irtibat kanalı sağlayarak kimlik avı dolandırıcılıklarının (phishing) sayısını azaltmayı amaçlıyor ve ayrıyeten, aile üyeleri ortasındaki finansal bağlantısı kolaylaştırarak kullanıcıların mümkün dolandırıcılıkların farkına varmasına imkan tanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı