Kanada’da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Tüm dünyanın ortak sorunu olan enflasyonun yükselmeye devam ettiği Kanada’de ikici rekor bilgi geldi. Kanada’da...

Kanada’da enflasyon rekor kırmaya devam ediyor

Tüm dünyanın ortak sorunu olan enflasyonun yükselmeye devam ettiği Kanada’de ikici rekor bilgi geldi.

Kanada’da enflasyonun, 2022 yılının birinci ayında yıllık yüzde 5,1 arttığı ve bu sayının 1991 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran olduğu bildirildi.

SON ENFLASYON REKORU ARALIKTA KIRILMIŞTI

Toronto Kanada resmi istatistik kurumu StatCans’den yapılan açıklamada, ocakta kaydedilen yıllık yüzde 5,1 enflasyona, akaryakıt, yiyecek ve mesken fiyatlarındaki artışların neden olduğu belirtildi. Kanada’da yıllık enflasyon aralıkta yüzde 4,8 ile 1991’den bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı.

BESİN FİYATLARI BİR AYDA YÜZDE 6,5 ARTTI

Ocakta kaydedilen yüzde 5,1’lik enflasyon oranı, böylelikle bir evvelki ayın enflasyon rekorunu da geride bırakmış oldu. Kanada İstatistik Kurumu, marketlerdeki besin fiyatlarının da geçen ay yıllık yüzde 6,5 arttığını duyurdu.

BARINMA VE AKARYAKIT FİYATLARI ARTIŞTA

Öte yandan enflasyona büyük tesiri olan kalemlerden barınma maliyetleri de yıllık yüzde 6,2 arttı. Kamyoncuların protestosu şubat enflasyonuna yansıyacak Uzmanlar, ülke genelinde 29 Ocak’tan bu yana devam eden aşı zıddı protestolara dikkati çekerek, şubat enflasyon sayılarının daha yüksek çıkmasının sürpriz olmayacağını belirtiyor.