Kanada Düzenleyicisinden Bankalara Kripto Para Talimatı

Kanada düzenleyicisi, bankalara kripto para yatırımları ile ilgili talimat verdi. Kanada, denetlenen kuruluşların kripto paralar...

Kanada Düzenleyicisinden Bankalara Kripto Para Talimatı

Kanada düzenleyicisi, bankalara kripto para yatırımları ile ilgili talimat verdi.

Kanada, denetlenen kuruluşların kripto paralar ile nasıl etkileşime geçebileceği talimatıyla Avrupalı ve ABD’li düzenleyicilere katılmış oldu.

Ülkenin banka ve sigorta şirketi düzenleyicisi olan Kanada Finansal Kurumlar Müfettişliği Ofisi (OSFI), gözetimi altında yer alan kuruluşların kripto paralara ne kadar maruz kalmaları gerektiği konusunda talimat verdi.

Yayınlanan kılavuza göre OSFI, kripto paraları Grup 1 ve Grup 2 şeklinde sınıflandırıyor. Grup 1, çeşitli hak ve yükümlülükler sağlayan geleneksel varlıkları temsil ederken, bu kümede yer almayan her şey Grup 2 içerisinde yer alır. Düzenleyicinin denetimi altında yer alan kuruluşlar, toplam brüt pozisyonlarını sermayelerinin %1’ini ve toplam net açık pozisyonları sermayelerinin %0,1’ini aşarsa OSFI bilgilendirilmek durumundadır.

“Bu danışma belgesinin kapsamı, bir FRFI’nin kripto varlıklarına maruz kalmasının sermaye ve likiditesi ile sınırlıdır. Danışmanlık Banka Yasası, Sigorta Şirketleri Yasası veya Tröst ve Kredi Şirketleri Yasası kapsamında bir FRFI’ye izin verilip verilmediği dahil olmak üzere diğer sorunları ele almaz.

Bu belge, OSFI’nin, FRFI’lerin kripto varlıklara yatırım yapmayı planlıyorlarsa, denetçilerini ne zaman bilgilendirmelerine gerektiğine ilişkin beklentilerini ortaya koymaktır”