Kafe ve restoranlar Mart ayından itibaren açılacak mı? Vakaların az olduğu iller için karar...

Kafe ve restoranların açılma tarihi için binlerce vatandaş bekleyişe geçti. Kabine toplantısının ardından illerin vaka sayılarına göre düşük, orta yüksek ve çok yüksek olarak sınıflara ayrılacağı duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Mart tarihinden itibaren belirlene

Kafe ve restoranlar Mart ayından itibaren açılacak mı? Vakaların az olduğu iller için karar...
22 Şubat 2021 - 17:31
Reklam

Kabine toplantısının ardından gözler normalleştirme çalışmalarına çevrildi. Kafe, restoran, çay bahçesi, kıraathane gibi yerleri işleten esnaflar ve burada çalışan binlerce insan hangi illerde yeme-içme mekanlarının nasıl açılacağını araştırıyor. Sağlık Bakanlığı artık Pazartesi günleri 1 haftalık vaka verilerini paylaşacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların alınan tedbirlere uymaları halinde normalleştirme takviminin o illerde hızlı ilerleyeceğini ifade etti. Vaka sayılarına göre iller sınıflandırılarak risk haritası oluşturulacak. Riskin az olduğu illerde yasaklar kademeli olarak kaldırılacak. Sosyal mesafe, hijyen kuralları ve HES kodu ile kafe ve restoranların açılması öngörülüyor. Türkiye’de nüfus oranına göre en çok hasta sayısının olduğu iller belli oldu. Kafe ve restoran gibi işyerlerinin yarı kapasiteli ve belli sürelerle açılması için planlama yapılıyor. Peki 1 Mart’ta kafe ve restoranlar açılacak mı? İşte normalleştirme takvimine ilişkin detaylar...

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLADI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada  "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibariyle süreç belirlenen kriterler çerçevesinde dört risk seviyesinde Valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak" dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞININ VERİLERİNE GÖRE İLLER 4 GRUBA AYRILACAK!

Kasım ayında vaka sayılarında yaşanan yükselişin ardından yasak ve tedbirler tekrar uygulanmaya başlanmıştı. Vaka sayılarının tekrar belirli bir seviye düşmesinin ardından normalleştirmeler için takvim hazırlıkları başladı.  Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yasakların kaldırılması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada “ İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. ifadelerini kullandı. 

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN 30-45-50 VE HES KODU KURALI!

Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda yeme-içme yerlerinin tekrar açılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Toplu taşıma araçları ve AVM’lerde olduğu gibi kafe ve restoranlara HES kodu ile müşteri kabul edilmesi gündemde. Kapalı ortamda virüsün yayılma hızını kesebilmek için bu işyerlerinin kısmi kapasite ile açılması öngörülüyor. Kapalı alanlarda yüzde 30, açık alanlarda ise yüzde 50 doluluk oranı ile 45 dakikayı geçmeyecek şekilde müşteri kabul edilebilmesi görüşü öne çıkıyor. Bu işyerlerinin tekrar açılmasıyla ilgili takvim ilerleyen günlerde belli olacak.

SAĞLIK BAKANI VAKA SAYISI EN ÇOK ARTAN VE AZALAN İLLERİ AÇIKLADI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından vaka sayısı en çok artan ve azalan illeri açıkladı. Geçen hafta baz alındığında 100 bin nüfusta görülen çok artan 5 il Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale oldu. Vaka sayılarının düştüğü iller ise sırasıyla Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl oldu. İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı paylaşım;

Vaka sayısı azalan iller;

Vaka sayısı artan iller;

 

HANGİ İLLERDE KAFE RESTORAN GİBİ İŞYERLERİ AÇILABİLİR?

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni uygulama ile birlikte artık illerdeki vaka sayıları haftalık olarak görüntülenebilecek. Bu veriler ile birlikte hangi illerde yasakların kalkma ihtimalinin daha yüksek olduğu, hangi şehrin hangi risk grubunda yer aldığı tespit edilecek. Henüz Sağlık Bakanlığının çalışmaları tam olarak sona ermese de geçtiğimiz haftanın verilerine göre en az  ve en yüksek riske sahip illerin oranları belli oldu. Bu veriler önümüzdeki süreçte normalleştirme takviminin uygulanacağı iller hakkında bilgi veriyor. İşte İllere göre haftalık vaka sayıları;

Türkiye nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan İstanbul’da 15 milyondan fazla vatandaş yaşamını sürdürüyor.  Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayılarına göre İstanbul açıklanan listede 29. sırada yer alıyor. İstanbul'da günlük ortalama vaka sayısının 1 bin 300 olduğu açıklandı.

İstanbul’un ardından en kalabalık illerden birisi Ankara’da ise bir dönem vaka sayılarında yaşanan yükselişin ardından gündem olmuştu. 5 milyondan fazla kişinin yaşadığı Başkentte 81 ilin bulunduğu sıralamada 52. sırada yer aldı. Ankara' da günlük vaka sayısının 287 olduğu belirlendi.

Ülkenin en önemli konularından birisine sahip İzmir’de ise haftalık vaka sayısı 44.39 olurken İzmir sıralamada 42.sırada yer alıyor.

İŞTE NÜFUSA GÖRE VAKA SAYILARININ EN FAZLA OLDUĞU İLLER!

TRABZON

RİZE

ORDU

GİRESUN

SAMSUN

OSMANİYE

TOKAT

KARAMAN

GÜMÜŞHANE

VAKA SAYILARININ EN DÜŞÜK OLAN İLLER!

ŞIRNAK

HAKKARİ

BİTLİS

BATMAN

MUŞ

DİYARBAKIR

KARS

SİİRT

YORUMLAR

  • 0 Yorum