Kadın Olmak

Kadın Olmak

Kadın Olmak

Eski zamanlarda kadına fazla değer verilmez, hor görünürdü  Özellikle Arap toplumun kız çocuğu olanlar bu durumdan çok rahatsız olup kız çocuğu olanlar ile alay edilir ve kız çocukları diri diri toprağa görünürdü.

Türk toplumunda kız çocukları aksine değer görür. Kız çocuğu olanlara iki kere tebriğe gelirlerdi. 

Günümüzde durum çok da farklı değil kadın yine hor görülüp, hakları elinden almaya çalışılıyor. Hukuk sisteminde İstanbul Sözleşmesi'nin iptali ile boşluk oluştu, bunu kapatmak için bir adım atılmadı. Bir kadını hatta bir insanı öldüren kişi bile yetersiz ceza alıp serbest kalıyor, en kötüsü de bu kadınların hayattayken seslerini duyan olmuyor, görmezden geliniyor. Ölümden daha üyesi olarak yaralı kurtulduklarına şükrediyorlar. Öldürülen ya da kocası tarafından tehdit alan kadınlarının bu hayattan beklentileri özgürce yaşamak. Yasa yapanlar insanın en temel hakkı olan yaşama ve vücut bütünlüğünü koruma hakkını savunmuyor ve koruma altına almıyor bu yasa yapanlar ve uygulayanlar ne işe yarıyor?

Maalesef kadınlarımızın bu halde olmasının bence en öncelikli sebebi yetiştirilme şekli. İyi bir ortamda büyüyen hiç bir insan kötü olmaz suçun genetik ilgisi yok. Sinirli olmak diyebilirsiniz ama oda çeşitli psikiyatrik tedaviler ile kontrol altına alınabiliyor.

Türk toplumu geleneksel bir toplum yapısına sahip olduğu için genelde erkek çocukları değer görüp evde etliye sütlüye karıştırılmıyor. Ev işlerini kadınlar yapıyor erkekler hiç bir şekilde yardım etmiyor. Televizyon reklamlarında Babalar Günü ‘nde saat, tişört gibi şeylerin reklamı yapılıp satılmaya çalışıyor ama Kadınlar ya da Anneler Günü’nde ev araç gereçleri reklamları yapılıyor kadının asli görevinin ev işleri ile ilgilenmek olduğu orada da vurgulanıyor. Babalar Günü’nün yaklaşmasıyla bir kaç firma babaların hobileriniz ve yeğenleri keşfetmeleri için ev gereçlerini satmayı hedeflemiş ama bu yanlış çünkü babaların hobisi kadınların asli görevi değil. İyi anlamda bakacak olursak erkeğinde ev işi yapabileceği vurgulanması çalışılmış belki reklamı hazırlayan kitle direkt erkeklerinde sorumluluğu olduğu ile ilgili bir reklam hazırlasaydı büyük tepki ile karşılaşır linç kampanyaları başlardı bu açıdan düşünürsek firmalar kendini korumuş denebilir ufakta olsa bir adım sayılabilir mi?  Belki.

Erkeklere evde sorumluluk vermediğiniz için hiçbir ev işinden anlamayan bir erkek nesli oluşuyor . Sürekli kadınlara bağımlı yaşıyor evlenmeyi evde işini görsün diye yapıyor ve sevgiden yoksun bir ortam oluşuyor ve bu sevgisiz ortamda suça yatkın çocuklar büyüyor ve topluma karışıyor. Kendi çocuklarınıza bu sevgisizlikten öğrendikleri ile büyütüyor ve toplum giderek bozuluyor sevgisizlik ve suç oranı artıyor. 

Kadınlar üzerinden yapılan en koyu şeylerden biride namus kavramını sadece kadınlar üzerinden yapmak. Bir kadını  namusunu dile getirmek hiç kimsenin harcı değil, sadece kadın değil hiç bir insanın namusunu konuşmak kimsenin harcı değil. Bunu bir erkeğe bağlamak onu sorumlu tutmak en büyük kötülüklerden biri. 

Kadının nasıl giydiğine karışan kesimler maalesef erkeğin nasıl giyindiğine karışmıyor.  Açık giyinen bir kadın varsa taciz veya tecavüze uğramasa açık giyinmeseydi oluyor. Taciz ve tecavüzün herhangi bir bahanesi olamaz. Kimse bu kötü Durumu yaşamak için dolaşmaz. Aynı şekilde bir kadının öldürülmesi de herhangi bir bahanenin arkasına sığınılamaz. Evli bile olsa namus o kadın ve o erkeğindir. Kimsenin kimse üzerinde mesuliyeti olamaz.

Maalesef bir çok iş görüşmesinde kadının yaşamış olduğu bir diğer durumda iş görüşmesinde iş verenin tacizine uğramak. Kadınlar bu kadar aranıyorsa eğer! İş görüşmesinde de mi aranıyor?  İş yerlerinde kadın ve erkek ücretlerinin eşit olmadığı (aynı işi yapsalar da ) kadınların daha düşük bir ücret ile çalıştırılmasını bir çok kişiden duydum. 

Kadınların temel ihtiyacı olan pedler birçok ülkede  ücretsiz bir şekilde dağıtılırken ülkemizde bunlar kat kat KDV ile satılıyor. Bir kadın ped alırken utanıp sıkılarak alıyor. Maalesef bu durumda geleneksel bir toplumdan gelmemizin etkisi yüksek düzeyde. 

Ben bir kadın olarak erkeklerden üstün ya da alt kademede değilim. Tek istediğim güven bir ortamda kendi haklarım doğrultusunda yaşamak, taciz veya tecavüze uğramamak. Bir erkek kadar rahat eve girip çıkmak, kısıtlamalar ile yaşamamak.