Juventus’a futbolcuların maaşlarında usulsüzlük cezası

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Juventus‘a futbolcuların maaşlarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle İtalya Futbol...

Juventus’a futbolcuların maaşlarında usulsüzlük cezası

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Juventus‘a futbolcuların maaşlarında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) tarafından para cezası verildi.

FIGC’den kısa mühlet evvel ismi haksız sermaye çıkarı ve futbolcu transfer pahalarını olduğundan farklı göstermek üzere mali yolsuzluklara karıştığı gerekçesiyle 10 puan silme cezası alan Juventus, bu sefer de 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde futbolculara yaptığı maaş ödemelerinde tespit edilen usulsüzlük nedeniyle ceza aldı.

Juventus Kulübü, mali yolsuzluk belgesinden farklı olarak ele alınan futbolcu maaş ödemelerine ait evraka dair dün FIGC ile muahede yoluna giderek spor yargısı sürecinin süratli biçimde sonuçlanması konusunda adım attı.

FIGC’den yapılan açıklamaya nazaran, Federasyon Spor Mahkemesi, Juventus‘un süratli yargılanma talebi doğrultusunda bugün yapılan duruşma sonucunda, siyah-beyazlı ekibe 718 bin 240 avroluk para cezası verdi.

Söz konusu belgede suçlanan eski Juventus Lideri Andrea Agnelli’nin ise süratli yargılanma için federasyon ile muahede yoluna gitmediği belirtildi. Agnelli’nin spor yargısındaki süreci, 15 Haziran’daki duruşmayla devam edecek.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Prisma soruşturmasında yer alan binlerce sayfa evraka dayanan futbolculara maaş ödemelerini içeren evrakta bilhassa pandemi yılları olarak anılan 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde birtakım futbolculara birtakım “özel anlaşmalar” önerildiği basına yansımıştı.

Juventus’un başını ağrıtan “Prisma” soruşturması

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019-2020 ve 2020-2021 devri mali hesaplarının incelendiği “Prisma” isimli soruşturma çerçevesinde, Kasım 2021’de ve Mart 2022’de kulübün Torino, Milano ve Roma kentlerindeki ofislerinde aramalar yapılmıştı.

Siyah-beyazlı kulüpte kelam konusu devirde yer alan yöneticiler ile futbolcular Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere tabir vermişti.

Soruşturmayı yürüten savcıların, kulübün 2019-2021 periyodu mali hesaplarında bilhassa futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız yarar, eksik ya da yanlış beyan üzere mali usulsüzlükler tespit ettiği basına yansımıştı.

Başsavcılığın, soruşturmasını Ekim 2022’de tamamlamasına ek olarak, periyodun kulüp lideri Andrea Agnelli ve idaresi, kulübün çıkarlarını korumak için 28 Kasım 2022’de istifa ettiklerini açıklamıştı.

UEFA da 1 Aralık 2022’de muhtemel finansal fair play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçesiyle Juventus hakkında soruşturma başlatma kararı almıştı.

Torino Cumhuriyet Savcılığının soruşturmasının derinleşmesi sebebiyle FIGC de sportif açıdan daha evvel Mayıs 2022’de kapattığı haksız sermaye çıkarı ve transfer pahalarını farklı göstermeye yönelik soruşturmasını, yeni bilgilerin ortaya çıkması gerekçesiyle Juventus ile 8 kulüp için 22 Aralık 2022’de tekrar başlatmıştı.

FIGC, ayrıyeten ocak ayında Juventus’un 2019-2021 dönemindeki futbolcu maaş ödemeleri için de ayrıyeten inceleme başlatmıştı.

Juventus’a ocakta verilen 15 puan silme cezası nisanda iptal edilmişti

FIGC Spor Hakimi, soruşturma sonucunda 20 Ocak’ta 8 kulübü aklarken, Juventus’a 15 puan silme cezası vermişti. Juventus’un eski sportif yöneticisi Fabio Paratici 30 ay, eski lider Andrea Agnelli 24 ay, eski yöneticilerden Maurizio Arrivabene 24 ay, Pavel Nedved 8 ay hak mahrumiyeti cezası almıştı.

Juventus’un bu cezaya yaptığı itirazı görüşen İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi (CONI) Tahkim Şurası, 20 Nisan’da 15 puan silme cezasını iptal etmiş ve ceza kararını yine değerlendirmesi için FIGC’e geri göndermişti. FIGC de 22 Mayıs’ta belgeyi tekrar görüşerek siyah-beyazlı kulübe 10 puan silme cezası vermişti. Pavel Nedved ve başka alt kademelerdeki 6 yönetici aklanmıştı.

Kaynak: AA / Barış Seçkin – Spor