Japonlar ifşa etti! Rus petrolünün gizli gizli Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşındığı ortaya çıktı

Ukrayna- Rusya savaşının ardınan Batı, Rusya‘ya yaptırım uygulamaya başladı. Yaptırımların yanında petrol ambargosu devreye girerken...

Japonlar ifşa etti! Rus petrolünün gizli gizli Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşındığı ortaya çıktı

Ukrayna- Rusya savaşının ardınan Batı, Rusya‘ya yaptırım uygulamaya başladı. Yaptırımların yanında petrol ambargosu devreye girerken Rusya‘nın da karşı atılımları ile global bir güç krizi meydana geldi. Ama bu süreçte Rus petrolünün Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşınmaya devam ettiği ortaya çıktı.

JAPON NIKKEI ASIA SEVKİYATI GÖRÜNTÜLEDİ

BULUŞMA ADRESİ YUNANİSTAN SAHİLLERİ

Yunanistan’ın güneyindeki Lakonya Körfezi’nde petrol transferi görüntülenmiş, kelam konusu transfer Yunanistan bayraklı Sea Falcon ile Hindistan bayraklı Jak Log ortasında gerçekleşmişti. Son olarak Nikkei Asia, kelam konusu haberle alakalı paylaştığı imajda, transferin görsel ayrıntılarına yer verdi. Olay yeri imgesinde Nikkei muhabiri Nagao Riho konuştu. Manzarada sivil bir teknede, gemiden gemiye petrol transferinin gerçekleştiği Yunan kara sularına ilerlediğini kaydeden Nagao, elindeki elektronik tablet haritada Lakonya Körfezi’ni işaretledi.

İKİ TANKER KAMERAYA ALINDI

Körfezin Yunan kara sularının dışında kaldığını belirten Nagao, çok sayıda teknenin tıpkı emelle bölgede toplandığını belirtti. Nagao, Yitio bölgesinden körfezin içlerine açıldıklarını kaydetti.

Nakliyatı gerçekleştiren ve tanker oldukları varsayım edilen iki gemiyi kameraya aldığı görülen Nagao, “Lakonya Körfezi’nde, denizde gemiden gemiye petrol transferi gerçekleştiriyorlar.” dedi. Kelam konusu tankerlerin Yunan kara suları dışında olduğu vurgulandı. Yakın çekimde tankerlerin, Hindistan bayraklı “Jag Lok” ile Yunan bayraklı “Sea Falcon” olduğu saptandı.

”PETROL NEREYE?”

Gemiden gemiye petrol transferine şahitlik ettiğini kaydeden Nagao, olay yerinin inançlı olmadığını öngördüklerinden, çıkış limanına geri dönmeye karar verdiklerini bildirdi. Döndükleri limanda yine konuşan Nagao, iki tankeri anımsatarak, “Anlaşılan Lakonya Körfezi’nde gemiden gemiye çok sayıda petrol transferi oluyor” diyerek, mahallî halkın çevresel tasalar taşıdığını da aktardı. “Petrol nereye” sorusuna karşılık arayan Nikkei, Rus limanlarından ayrılan tankerlerin tarafını ve hangi gemilerle temasa geçtiğini araştırırken Refinitiv verilerini incelediklerini aktarmıştı.

SİNYALLERDEN İZ SÜRÜLDÜ

Araştırma, gemiden gemiye transferin sıklıkla meydana geldiği Yunanistan’ın Akdeniz kıyılarındaki açık suları kapsamıştı. Rotalarını saptamak üzere tankerlerden gelen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) sinyalleri izlenmişti.

Suyun ulaştığı çizgi ile tankerin taban noktası ortasındaki uzaklık olarak bilinen ve tanker ağır yüklü olduğunda artan “su çekim mesafelerindeki” değişimler, gemiden gemiye ne kadar nakliyat yapıldığını tespit etmek için denetim edilmişti.

MİLYONLARCA VARİL TRANSFERİ KELAM KONUSU

Ay başındaki haberinde Nikkei, ağustos sonuna kadarki 6 aylık devirde Yunan kıyıları açıklarında Rus tankerleri dahil 175 transfer saptamış, buna karşın geçen yıl birebir periyotta ise yalnızca 9 transfer gerçekleştiğini bildirmişti. Refinitiv bilgilerine nazaran Rusya, gemiden gemiye olmak üzere Yunanistan açıklarında 23,8 milyon varil petrol ihracatı gerçekleştirmiş, geçen yılın birebir periyodunda ise 4,34 milyon varil transferi gerçekleşmişti.

AVRUPA LİMANLARINA GİDEN GEMİLER

Yükünü teslim aldıktan sonra tankerlerin nereye gittiklerini sorgulayan ve rotaları izleyen Nikkei, 89 geminin limanlara vardığını saptamış, bunların 41’inin Yunanistan, Belçika ve Avrupa’nın diğer noktalarına demirlediği tespit edilmişti. Haberde, kelam konusu derin araştırma sonucunda Yunanistan açıklarından suların, Rusya ve Avrupa ortasındaki petrol sevkiyatında kıymetli bir aktarma merkezi misyonu üstlendiğinin ortaya çıktığı vurgulanmıştı.

AVRUPA BİRLİĞİ KISITLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) Rus petrolünün ithalatını Şubat 2023’te büsbütün yasaklayacak. İngiltere ise aralıkta Rus petrolüne tam ambargo koyacak. Memleketler arası Güç Ajansına (IEA) nazaran AB’ye yönelik Rus petrol ihracatı temmuzda 2,8 milyon varil olarak gerçekleşti. Bu, ocak ayına kıyasla yüzde 26 düşüş olarak kayda geçti. Avrupa Birliği ve İngiltere yıl sonuna dek Rus petrolünün ithalatını külliyen yasaklamayı planlarken, halihazırda Rus petrolünü satın almayı sürdüren şirketler eleştiriliyor. Petrol ambargosu yürürlüğe girse de kaynağını gizleme maksadıyla deniz rotalarında gemiler ortasında transferlerin devam edebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA / Ahmet Furkan Mercan – Yeni