İzmir haber | Avrupa Ödülü İzmir’in

Avrupa Mükafatı İzmir‘in CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘ndan Lider Soyer ile ödüllü poz İZMİR –...

İzmir haber | Avrupa Ödülü İzmir’in

Avrupa Mükafatı İzmir‘in

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘ndan Lider Soyer ile ödüllü poz

İZMİR – Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi tarafından İzmir‘e verilen Avrupa Ödülü’nün Agora Antik Kenti’nde düzenlenen ödül merasimine CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl verilen Avrupa Ödülü’ne bu yıl İzmir layık görüldü. Avrupa kıymetlerini en etkin halde benimseyen ve yaygınlaştırılmasını üstlenen kentlere verilen ödül, bu manada verilen en üst seviyedeki ödül olarak tanımlanıyor. Ödül merasimi ise Agora Antik Kenti’nde düzenlendi. Merasime katılan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Lider Soyer ile birlikte mükafatla poz verdi.

“Bu pahalar vazgeçilmezdir”

Törende konuşan AKPM Toplumsal İşler, Sıhhat ve Sürdürülebilir Kalkınma Kurulu Lideri ve CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke şunları söyledi: “100 yıl evvel Ulu Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye’nin önüne bir gaye koydu. Bu gaye, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak ve aşmaktı. Bugünlerde bu gaye bize ışık olmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti; hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, insan haklarının savunucu olan ve bu pahaları yüceltmek için kurulan kurumun kurucu üyelerinden biri. 73 yıl evvel ‘Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları’ diyerek kurulan bir kurumun kurucu kesimiyiz. 73 yıldır kurulun aktif üyesi olan Türkiye için Avrupa’nın bu kıymetleri vazgeçilmezdir. Cumhuriyetin 2. yüzyılında da bir geleceği inşa edeceğimizi bu mükafattan daha büyük hiçbir şey söyleyemez.”

“Demokrasi, yeni bir perspektif kazanmak zorunda”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Demokrasi, İzmir’in merkezinde bulunduğu Ege kıyılarında ortaya konmuş, insanlığın en değerli inovasyonlarından biri. Avrupa Birliğinin savunduğu pahalar, yani özgürlük, eşitlik, hukukun üstünlüğü, insan onuru ve hakları, demokrasinin tartışılmaz yapıtaşlarıdır. Lakin dünya o denli bir noktaya geldi ki, demokrasi yeni bir perspektif kazanmak zorunda. Bu da fakat içine doğayı alan bir ufuk geliştirmekle mümkün. Pandemi, iklim krizi, savaşlar ve yaşadığımız felaketler gösterdi ki, demokrasinin var olması için vatandaşlara oy vermekten çok daha fazla sorumluluk düşüyor. Faal yurttaşlık, bilhassa yerelde demokrasinin temel öznesi. Zira herkesin ve her şeyin birbirine bu kadar yakın olduğu yerelde, bireyin yalnızca kendinden mesul olması yetmiyor. Bireylerin birbirlerinden ve tabiattan sorumlu oldukları bir anlayışa gereksinim var. Biz İzmir’de etkin yurttaşlığı çoğaltmak için toplumsal demokrasiyi ekolojik demokrasi ve ekonomik demokrasiyle buluşturuyoruz” dedi.

“Sonuna kadar arkanızdayız”

Dünyanın sıcaklığı bir dereceden çok yükseldiği için artık hasta bir gezegende yaşıyoruz” diyen Soyer, şöyle devam etti: “Bu nedenle demokrasinin; tabiata saygıyı, tabiatla ahengi ve tabiat haklarını da kapsayacak halde genişletilmesi gerekiyor ki bu hastalığın tedavisi mümkün olsun. İşte buna ‘Ekolojik demokrasi’ diyoruz. Onun için ‘Şimdi ve daima birlikte’ diyoruz. Gelir adaletsizliğini ortadan kaldırmak içinse ekonomik demokrasiyi geliştiriyoruz. Tarım, güç, ulaşım, inşaat ve geri dönüşüm kesimlerinde kooperatifçiliği yaygınlaştırıyoruz. Vatandaşlarımızın örgütlemesini destekleyerek üretimin öznesi haline getiriyor ve birebir vakitte yöneten olmasını sağlıyoruz. Biliyoruz ki, bir toplum en zayıf halkası kadar güçlüdür. Vatandaşların ekonomik bağımsızlığı ve özgürlüğü ise lakin ekonomik demokrasiyle pekiştirilebilir. Böylece İzmir’de toplumsal, ekonomik ve ekolojik demokrasiden oluşan yeni bir demokrasi anlayışı ortaya koyuyoruz ve bunu yerelden inşa ediyoruz. Bu eforumuzun çok değerli bir modülü da ebediyen geçmişimizle ve değişimle ahenk içinde olmak. Jenerasyonlar ortası bilgi ve kültür transferini desteklemek.” Konuşmasına Kılıçdaroğlu’na hitap ederek sürdüren Soyer, “Hiç kuşkunuz olmasın. Kurtuluşun ve kuruluşun kenti İzmir, kadirşinastır. Türkiye’yi İzmir’le birlikte çok daha umutlu ve bereketli günlere ulaştırma çabanızda sonuna kadar ardınızda olduğumuzdan emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Avrupa Ödülü’nü Lider Soyer’e AKPM Avrupa Mükafatı Alt Komitesi Lideri Carmen Leyte takdim etti. Kılıçdaroğlu, Lider Soyer’in yanına gelerek mükafatla birlikte fotoğraf verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ceren Atmaca Özden – Kültür Sanat