İşverenlerden heyecanlandıran minimum fiyat artırımı önerisi: Enflasyonun üzerinde, refah hissesi olan bir artış olabilir

Asgari fiyat için artırım pazarlığında geri sayım başladı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım,...

İşverenlerden heyecanlandıran minimum fiyat artırımı önerisi: Enflasyonun üzerinde, refah hissesi olan bir artış olabilir

Asgari fiyat için artırım pazarlığında geri sayım başladı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 1 Aralık Perşembe günü Türk-İş ve TİSK ile bir ortaya gelip Minimum Fiyat Tespit Komitesi için takvimi belirleyecek.

PATRONLARDAN MİNİMUM FİYAT ARTIRIMI ÖNERİSİ

Asgari Fiyat Tespit Kurulu aralık ayının birinci haftasında görüşmelere başlayacak. Kurul toplamda 4 sefer bir ortaya geldikten sonra nihai kararını ay sonunda açıklayacak. Pazarlıklara sayılı günler kala Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden (TÜSİAD) dikkat çeken bir açıklama geldi. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan TÜSİAD İdare Heyeti Lideri Orhan Turan, “Enflasyonun üzerinde, refah hissesi olan bir minimum fiyat artışı olabilir. Patron çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda” dedi.

“50 YIL EVVEL UZAK DOĞU’NUN STRATEJİSİYDİ”

Mevcut ekonomi siyasetlerini eleştiren Turan, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl evvel Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz lakin sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz” tabirlerini kullandı.

“REEL KESİMİN FİNANSMANA ERİŞİMİ RAHAT OLMALI”

2022’de şirketlerin işletme sermayesi muhtaçlığının arttığını ve geçen yıl 100 bin dolar sermayesi olan bir şirketin günümüzde 400 bin dolara gereksinimi olduğunu söyleyen Turan, “Reel bölümün finansmana erişimi rahat olmalı. Son devirde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek” diye konuştu.