İşte Elon Musk’ın Dogecoin İle Ne Kadar Kazandığı

Tesla CEO’su Elon Musk, bu hafta LVMH CEO’su Bernard Arnault’un önüne geçerek yine dünyanın en...

İşte Elon Musk’ın Dogecoin İle Ne Kadar Kazandığı

Tesla CEO’su Elon Musk, bu hafta LVMH CEO’su Bernard Arnault’un önüne geçerek yine dünyanın en varlıklı insanı oldu. Bu esnada, kalabalık bir yatırımcı kümesi Dogecoin fiyatını manipüle ettiği argümanıyla Musk’a dava açıyor. Argümanlara nazaran Musk, Nisan ayında Twitter’ın logosunu değiştirdiğinde milyon dolarları cebe indirdi.

Insider trading davasında Elon Musk’ın Dogecoin ile ne kadar kazandığı raporlandı

Kalabalık bir yatırımcı kümesi, Çarşamba günü Manhattan federal mahkemesine Elon Musk’ı 3. kere şikayet etti. Şikayette, Twitter’ın logo değişikliğinin %30’luk fiyat artışına yol açmasının akabinde Musk’ın yaklaşık 124 milyon dolarlık Dogecoin sattığı sav edildi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 3 Nisan akşam saatlerinde Twitter logosunu apansız Dogecoin’inki ile değiştirdi. Büyük haber Dogecoin fiyatının piyasa genelinden bağımsız %30 pump’lamasına yardımcı oldu.

iste elon muskin dogecoin ile ne kadar kazandigi 0 GJUkc2J3

İlgili manipülasyon davası geçen yılın Haziran ayından bu yana devam ediyor. Davacılar, Musk’ın toplumsal medya gönderilerini, Saturday Night Live’a iştirakini ve Twitter’ı Dogecoin’i pompalamak ve karla satmak için kullandığını sav ediyor

Son dosyalamada Musk, “kasıtlı olarak piyasa manipülasyonu ve insider trading” yoluyla yatırımcıları dolandırmayı başardı. Tesla CEO’su, Dogecoin’in fiyatını iki yılda %36.000’in üzerinde artırmakla ve çökmesine müsaade vermekle suçlarıyor.

Elon Musk etkisi

Teknoloji milyarderi, Mayıs-Kasım 2021 tarihleri ortasında 22 farklı günde 30 sefer Dogecoin hakkında tweet attı. O günlerin beşinde, Dogecoin fiyatı %20’den fazla yükseldi. Musk, 20 Mayıs’ta rastgele bir DOGE satmadığını ve satmayacağını söylediğinde, fiyat %32 yükselmişti. Bu yükselişler her seferinde birebir süratle söndü. Birebir vakit diliminde altı başka olayda, Dogecoin bir Musk tweet’inden sonra haftada %5’ten fazla kar elde etti.

iste elon muskin dogecoin ile ne kadar kazandigi 1 rX3eO9IX

2022’nin sonunda, kripto para piyasası kriz ortamı içerisindeydi. Tekrar de, Musk’ın tweet’leri DOGE fiyatını ortalama %5 artırmayı başardı. Fakat uzun vadeli tesiri sonluydu.

Mahkeme bu sefer ne karar verecek?

Davaya bakan ABD bölge yargıcına nazaran, Çarşamba günü yapılan üçüncü şikayete “muhtemelen” müsaade verilecek. Yargıç Alvin Hellerstein, sanıkların önyargılı olmadığını söylüyor. Ayrıyeten, yatırımcıların Dogecoin Vakfı’nı davalı olarak çıkarma talebini kabul ediyor.

Nisan başında Musk’ın avukatları 258 milyar dolarlık davayı reddetmek için harekete geçti. Onlara nazaran, “hayal eseri bir kurgu eseri” idi. Lakin görünen o ki süreçler Musk’ın istediği üzere gitmiyor. Musk’ın Twitter’ın logosunu Doge maskotu olarak değiştirme konusundaki makus seçimini de içeren bu son değişiklikler, görmezden gelinmesi giderek zorlaşan, büyüyen bir suçlama listesine yakıt ekliyor.

iste elon muskin dogecoin ile ne kadar kazandigi 2 pnhCllUQ

Kriptokoin.com olarak hazırladığımız, Musk’ın 2019’dan bu yana attığı tweet’lere