İstanbul’da karne coşkusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Burhan Felek Stadyumu’nda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım...

İstanbul’da karne coşkusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Burhan Felek Stadyumu’nda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Merasimi’ne katıldı. Merasimde çocuklardan oluşan koro küçük bir konser verdi. Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına geçildi. Erdoğan, “Her eğitim öğretim yılı sonunda işte bugün burada olduğu üzere zihni açık, ufku geniş, bilgili, kültürlü, ahlaklı jenerasyonların yetişmekte olduğunu görmenin bahtiyarlığını tekrar yaşıyoruz. Evlatlarımızla her bir ortaya gelişimizde her buluşmamızda Türkiye’nin aydınlık yarınlarına dair umutlarımız daha da güçleniyor” dedi.

“20 YILDIR EVVEL EĞİTİM, ÖĞRETİM DİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarına şu formda devam etti: “Çünkü yarının mühendisleri, hekimleri, öğretmenleri bugün karne alan çocuklarımızın ortasından çıkacak. Yarının bilim insanları, sanatkarları, düşünürleri, siyasetçileri bugün okul bahçelerinde sevinçle koşturan evlatlarımızın içinden çıkacak. Yarının Türkiye’sini gözlerinin parıltısı, kalbimizi ısıtan işte bu çocuklar, gençler inşa edecek. Bunun için tam 20 yıldır evvel eğitim, öğretim diyoruz. Bunun için eğitim öğretimi her işin başı olarak görüyoruz. Bunun için bütün imkanlarımızı eğitim, öğretim için seferber ediyoruz. Eğitim öğretime harcanan her kuruşun Türkiye’nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu düşünüyoruz.

“ASLAN HİSSESİNİ SÜREKLİ EĞİTİME TAHSİS ETTİK”

Erkeğiyle, kızıyla, tüm evlatlarımız okusun. Zengininden yoksuluna, her vatandaşımızın çocuğu en nitelikli eğitim öğretim imkanına kavuşsun istiyoruz. Bu maksatla eğitimin kalitesini artırmak, eğitimi yaygınlaştırmak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak maksadıyla çok istikametli bir uğraşın içindeyiz. Hükümetlerimiz periyodunda hazırladığımız tüm bütçelerde aslan hissesini ebediyen eğitim öğretime tahsis ettik.

“207 ÜNİVERSİTEMİZ VAR “

81 vilayetimize, anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye ve üniversiteye kadar çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Evet, misyona geldiğimizde 78 üniversitemiz varken, artık 207 üniversitemiz var. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, spor salonlarıyla, kütüphaneleriyle ülkemizin eğitim altyapısını büsbütün yeniledik. Bilhassa maddi durumu sonlu ailelerimize verdiğimiz maddi takviyelerle çocuklarını okula göndermelerini teşvik ettik. Son 2 buçuk yılımıza damga vuran salgın sürecinde eğitime yaptığımız tüm bu devasa yatırımların hamdolsun meyvesini toplama fırsatı bulduk. Geriye hakikat baktığımızda şu gerçeği net bir biçimde görebiliyoruz.

“EĞİTİME ÖNE VERMESEYDİK ÇOK ÖNEMLİ KÜLFETLERLE KARŞILAŞIRDIK”

Şayet eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira düzeyinden, bugünkü 274,3 milyar lira düzeyine çıkarmasaydık derslik sayımızı 343 binden alıp 611 bine yükseltmeseydik, Öğretmen takımımızı 730 bin yeni atamayla güçlendirmeseydik 81 vilayetimizdeki tüm okulları, en çağdaş teknolojiyle teçhiz etmeseydik, kısacası 2002’den beri eğitim öğretime gereken önceliği vermeseydik biz de öteki ülkeler üzere salgın periyodunda çok önemli meşakkatlerle, çok büyük zorluklarla karşılaşırdık.”

Demirören Haber Ajansı / Aktüel